Szare mydło
Szare mydło - tradycyjnie jest to mydło potasowe, a dokładnie mieszanina soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego i chlorku sodu. Nie zawiera w składzie sztucznych barwników i substancji zapachowych, przez co szare mydło rzadziej uczula i często stosują go osoby o skórze skłonnej do podrażnień oraz w pielęgnacji dzieci. Pomimo nazwy, ma raczej odcień żółto-brunatny niżeli szary. Jest dosyć miękkie i maziste, a po połączeniu z wodą tworzy emulsję. Pierwsze szare mydło o nazwie Biały Jeleń wyprodukowano w Polsce w 1918 roku.
Nasze babcie i prababcie stosowały szare mydło nie tylko do higieny osobistej, ale dość często służyło im za proszek do prania, czy płyn do porządków domowych. Wtedy wynikało to głównie z biedy, lub braku dostępnych innych produktów. Dziś znając hipoalergiczne właściwości stosują go zwłaszcza osoby mające alergie skórne, nie tylko do mycia ciała, ale również jako zamiennik proszku do prania.
Aktualnie te popularne szare mydła nie są już mydłami potasowymi, tylko sodowymi. Ze względu na brak barwników i substancji zapachowych nazywa się je szarymi mydłami. Jeśli szukasz jednak tradycyjnego szarego mydła, w jego składzie powinien znajdować się potassium palmate, potassium linoleate lub potassium olivate.
Mydło potasowe produkowane jest w wielu krajach, należy do nich także mydło marsylskie.