Rumianek pospolity

Rumianek pospolity

Rumianek  pochodzi z rodziny roślin astrowatych. Pomimo często używanej nazwy łacińskiej Chamomilla, obecnie prawidłowa nomenklatura to Matricaria.

Rumianek występuje niemal na całym świecie i już od tysiącleci wykorzystywane są jego właściwości lecznicze. Rumianek stosuje się najczęściej jako napary i okłady. W kosmetykach spotykamy go przede wszystkim względu na jego działanie łagodzące, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które idealnie sprawdzą się w dolegliwościach skórnych. Rumianek oczyszcza skórę i podrażnienia, warto stosować go przy trudno gojących się ranach, oparzeniach oraz owrzodzeniach. Polecany jest również w przypadku zaczerwienionych i opuchniętych oczu. Rumianek zadziała kojąco i tonizująco.

Rumianek pospolity

Koszyczki rumianku są pełne olejków eterycznych, flawonoidów, kwasów organicznych, witaminy C, kumaryny, substancji śluzowych, fitosteroli, choliny, garbniki katechinowe i sole mineralne. To wszystko sprawia, że rumianek jest niezastąpionym ziołem, którego nie powinno zabraknąć w domowej apteczce. Działa rozkurczowo, likwiduje wzdęcia i wspomaga wydzielanie żółci i soków trawiennych. Dość często polecany jest na bóle brzucha, zwłaszcza u małych dzieci. Oprócz tego ma właściwości przeciwzapalne, uspokajające, oczyszczające rany, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wdychanie oparów rumianku łagodzi stany zapalne błon śluzowych oraz dróg oddechowych. Może być wykorzystywany jako środek uspokajający w czasie silnego stresu i napięcia nerwowego. 

Rumianek można znaleźć w kosmetykach jako składnik kremów, toników, balsamów, maseczek, szamponów do włosów. U nas odnalazł swoje miejsce w naturalnym szamponie w kostce z Rumiankiem i cytryną. Szampon jest przeznaczony przede wszystkim do jasnych włosów, gdyż posiada składniki, które mogą rozjaśnić pigment. Rumianek nadaje włosom elastyczność, zdrowy wyglądu i połysk. 

Rumianek pospolity