Proteiny roślinne
Proteiny roślinne dla równowagi PEH
Proteiny roślinne - to po prostu białka, czyli podstawowy budulec komórek w tym przypadku roślinnych. Jak wiadomo z lekcji biologii białka zbudowane są z aminokwasów, połączonych wiązaniami peptydowymi. W obecnych czasach białka roślinne wykorzystywane w przemyśle suplementacyjnym, spożywczym i kosmetycznym - jako substytut białek odzwierzęcych. Oczywiście zarówno proteiny roślinne jak i zwierzęce spełniają swoje funkcje odżywcze dla ludzkiego organizmu, a wybór diety i kosmetyków są indywidualnym wyborem każdego człowieka. Nie mniej jednak coraz więcej osób zwraca swoją uwagę ku roślinnym składnikom, zawartym nie tylko w diecie ale również w kosmetykach.
Proteiny roślinne bardzo dobrze działają na nasz organizm zarówno od środka jak i od zewnątrz. W kosmetykach wykorzystywane są przede wszystkim w produktach do pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów. Skóra w przeciwieństwie do włosów posiada zdolności regeneracyjne, dlatego brak odpowiedniej pielęgnacji sprawia, że bezpowrotnie tracą zdrowie, stając się łamliwe i matowe. Dlatego odpowiednia kuracja proteinowa, zrównoważona humektantami i wzbogacona emolientami (patrz PEH) pozwoli na odbudowanie struktury i odżywienie włosa od nasady po same końce.
Proteiny roślinne są jak cement, który wypełnia mikrouszkodzenia włosów, zwiększając objętość i nadając im blasku. Znajdziesz między innymi w: owsie, pszenicy, kukurydzy, kaszy, ryżu, ziarnach quinoa, soi i produktach z fermentowanej soi. Niedobór protein sprawia, że włosom brakuje objętości i stają się matowe. Trzeba pamiętać, że zbyt duża ilość protein w pielęgnacji nie jest korzystna dla włosów. Przedawkowanie protein grozi puszeniem się włosów, plątaniem i elektryzowaniem. Tak więc korzystajmy z nich z umiarem.
Regularne stosowanie produktów z proteinami roślinnymi sprawi, że włosy będą odżywione, poprzez odbudowę ubytków w łusce, będą wzmocnione od środka i pełne blasku. Poprawi się sprężystość i kondycja włosów, będą bardziej podatne na układanie i stylizację. Pamiętaj jednak o równowadze PEH!