Olej Laurowy
Olej laurowy (wawrzynowy)
Olej laurowy pozyskiwany jest z wawrzynu szlachetnego zwanego inaczej drzewem laurowym. Znany był już w starożytnej Grecji, a liście z drzewa laurowego używane są praktycznie w każdej kuchni. Olej jednak nie tłoczy się z liści, a z owoców drzewa. Swoją gęstą konsystencję zawdzięcza obecności kwasów tłuszczowych: laurynowego, stearynowego i palmitynowego. Ciekawostką jest to że ilość zawartego w oleju kwasu laurynowego zależna jest od miejsca pochodzenia i odmiany drzewa. Zielona barwa oleju laurowego to przede wszystkim zasługa obecności chlorofilu. W skład olej laurowego wchodzą również przeciwutleniacze i olejki eteryczne. Jego właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i oczyszczające doskonale radzą sobie ze schorzeniami skórnymi.
Kiedy stosować olej laurowy?
Stosowanie oleju laurowego przynosi efekty w leczeniu łuszczycy, AZS, trądziku i łupieżu. Stabilizuje wytwarzanie sebum, łagodzi stany zapalne, odkaża rany i podrażnienia, wspomaga proces regeneracji naskórka. Często polecany jest na rany pooperacyjne. Olej można z powodzeniem stosować na skórę głowy, nie tylko w walce z łupieżem ale także wypadaniem włosów i łysieniem. Normalizuje skórę głowy i stymuluje wzrost włosów.
Olej laurowy w mydłach z Aleppo
Olej laurowy jest składnikiem naturalnych mydeł Aleppo znanych też jako szare mydło syryjskie. Intensywność jego działania antybakteryjnego uzależniona jest właśnie od ilość oleju laurowego zawartego w składzie. I na tej podstawie powinno się dobierać mydło do rodzaju skóry. Do skóry suchej warto użyć mydła z mniejszą ilością oleju laurowego 5%-12%, natomiast jeśli skóra jest tłusta i ze skłonnością do trądziku lepiej sięgnąć po wyższe stężenie 35%-55%. Z racji naturalnego składu nie powoduje alergii, a używane regularnie nawilża, odżywia i ujędrnia skórę.