Mirra

Mirra (Commiphora myrrha) używana była przez tysiące lat w tradycyjnej medycynie  Bliskiego Wschodu. W Afryce Wschodniej i krajach arabskich, stosowana przeciwzapalnie i jako środek łagodzący bóle reumatyczne. W Indiach (Ayurveda) używano mirry do leczeniu owrzodzeń jamy ustnej, zapalenia dziąseł oraz infekcji gardła. W medycynie chińskiej, mirra jest stosowana najczęściej w połączeniu z innymi ziołami przy leczeniu ran pourazowych, hemoroidów oraz do pobudzenia krążenia krwi np. przy braku miesiączkowania lub pojawieniu się bóli menstruacyjnych. Wpływa pozytywnie na układ dokrewny i pracę tarczycy, wspomaga leczenie wirusowego zapalenia wątroby, pobudza układ odpornościowy oraz leczy problemy dermatologiczne. 

mirra myrh olejek mirrowy

Mirra była pierwszym naturalny dezodorantem, wcierano ją w skórę, aby zabezpieczyć się przez wydzielaniem niemiłego zapachu. Zapach mirry poprawiał samopoczucie, leczył depresję, wyciszał i relaksował, dlatego królowie byli w stanie zapłacić bardzo dużo, aby zdobyć ten wspaniały balsam. Mirrą nacierały się również kobiety w ciąży, w trakcie porodu oraz po porodzie, aby ich ciało zachowywało piękny wygląd.

Mirra była cudownym kosmetykiem, balsamem pielęgnującym całe ciało, zapobiegającym pojawianiu się  rozstępów. Jej magiczne właściwości chroniły dziecko w łonie matki przed niebezpieczeństwami oraz obciążeniem klątwą pokoleń. Kobiety czuły się spokojniejsze, bardziej zrelaksowane, a gdy przychodził czas porodu, wcierały mirrę w krocze, aby szyjka maciczna mogła się rozszerzyć. I tak mirra towarzyszyła kobiecie przez cały okres ciąży. W odległych czasach kobiety nie mogły liczyć na sterylne warunki a poród odbywał się tam, gdzie się znalazły w danej chwili jak np. Maryja w stajence. 

Trzej królowie przynieśli złoto, kadzidło i mirrę

Mirra chroniła kobietę i dziecko przed infekcja, więc zaraz po porodzie w pępowinę wcierano mirrę, aby nie doszło do zakażenia. Przecięcie pępowiny miało również charakter rytualny i duchowy a mirra stanowiła element tego rytuału. Egipcjanie używali mirrę w rytuale mumifikacji zmarłych, głównie Faraonów. Nacierali się nią, a ona perfumowała ich przepocone ciała w upalne dni.

Olejek eteryczny mirrowyEteryczny Olejek Mirrowy Shaushka Cosmetics