Olejek Eteryczny
Olejkodajne rośliny
Olejek eteryczny to ciekła, lotna substancja znajdująca się w komórkach roślin olejkodajnych. W skład olejków wchodzą związki chemiczne takie jak aldehydy, ketony, estry, alkohole, laktony, terpeny oraz inne związki organiczne, zazwyczaj o przyjemnym i aromaterapeutycznym zapachu. Pozyskuje się je na skalę przemysłową ze świeżych lub suszonych części roślin. Uzyskiwane najczęściej poprzez destylację z parą wodną lub ekstrakcję. Aktualnie znanych jest ok. dwa tysiące gatunków roślin olejkodajnych, największą grupę stanowią rośliny należące do rodzin: sosnowatych, cyprysowatych, imbirowatych, jasnotowatych, różowatych, wawrzynowatych, mirtowatych, rutowatych, baldaszkowatych i astrowatych. Olejki eteryczne są naturalnymi wyciągami z roślin z różnych zakątków świata.
Zastosowanie olejków eterycznych
Olejki eteryczne od tysięcy lat mają swoje wszechstronne zastosowanie w medycynie naturalnej, kosmetologii, dermatologii i aromaterapii. W wielu przypadkach ich zbawienne właściwości zostały potwierdzone przez badania naukowe. Terapeutyczne działanie olejków może być stosowane jako substancje: przeciwbakteryjne, wykrztuśne, drażniące, moczopędne, żółciopędne, ułatwiające trawienie, uspokajające i znieczulające. Olejki eteryczne wykazują właściwości antyseptyczne wobec wirusów, grzybów, drożdży oraz bakterii. Niektóre z nich działają przeciwwirusowo, nasennie, przeciwwymiotnie i przeciwzapalnie.
Olejki eteryczne w kosmetykach
Z uwagi na cudowne właściwości zdrowotne oraz zapachowe dodawane są do naturalnych kosmetyków. Pełnią w nich rolę również naturalnego konserwantu, chroniąc przed utlenianiem nie tylko sam kosmetyk, ale również skórę na którą jest on nakładany. Olejki eteryczne mają mocno skoncentrowane substancje i związki chemiczne. W naszych kosmetykach znajdziesz je w ilościach zgodnych z normami bezpieczeństwa. Mimo tego, że są to bardzo małe ilości olejki eteryczne skutecznie wzmacniają działanie danego kosmetyku.
Bezpieczeństwo olejków
Należy pamiętać, żeby zachować wszelką ostrożność w stosowaniu olejków eterycznych. Nie należy nakładać ich bezpośrednio na skórę. Olejki eteryczne mogą działać podrażniająco lub nawet parząco. Przed nałożeniem na skórę należy je zmieszać z olejem lub kremem bazowym. A przed dodaniem do kąpieli należy zmieszać je z solą lu olejem kokosowym (lub innym, który później dodany zostanie do wody). Każdy z olejków ma swój specyficzny skład, a przez to inne działanie. Dlatego przed ich użyciem warto zapoznać się z działaniem i dopasować je do swoich potrzeb. W naszej ofercie znajdują się wyłącznie naturalne olejki eteryczne. A część z nich ma zastosowanie spożywcze. Jednak trzeba PAMIĘTAĆ, że nie wolno stosować ich bezpośrednio do spożycia! TRZEBA je wcześniej odpowiednio rozcieńczyć!