Antyperspirant
Jak działa antyperspirant?
Antyperspirant to kosmetyk, którego zadaniem jest blokowanie gruczołów potowych a w rezultacie zmniejszenie wydzielania potu lub jego zablokowanie. Dzięki temu zwalcza nieprzyjemny zapach, który spowodowany jest poceniem się. Znaczenie słowa antyperspirant pochodzi od łacińskiego słowa perspirare czyli „przewiewać, oddychać przez coś”. Substancje jakie zawierają antyperspiranty aby mogły spełniać swoją funkcję to sole aluminium między innymi to chlorek glinu (obecnie stosowany jest coraz rzadziej), związki glinowo-cyrkonowe lub hydrokochlorek glinu. Związki te tworzą czop zatykając przewody gruczołów potowych, sole glinu działają również ściągająco na pory, powodując ich obkurczanie. W rezultacie doprowadzają do zmniejszenia wydzielanej ilości potu. Ze względu na znaczący wpływ na organizm antyperspiranty klasyfikowane są jako leki przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Antyperspiranty występują w postaci lotionów, żeli, sprayów, kremów i roll-onów.
Jak stosować antyperspiranty?
Przed aplikacją antyperspirantu dokładnie umyj i osusz skórę na którą aplikujesz preparat. Najlepiej zrobić to po wieczornej kąpieli – przede wszystkim ze względu na to, że w nocy gruczoły są mniej aktywne. Dodatkowo bardzo często antyperspiranty pozostawiają plamy na ubraniach, aby uniknąć takich przykrych niespodzianek należy założyć ubranie w momencie jak skóra będzie całkiem sucha. Pamiętaj, że antyperspirantów nie wolno stosować na uszkodzoną skórę.
Pomimo, że antyperspirant ma taki sam cel jak dezodorant, czyli wyeliminowanie przykrego zapachu spowodowanego poceniem się oraz utrzymanie naszego komfortu przez cały dzień – różnią się jednak działaniem. Dezodorant a antyperspirant to nie to samo! Pisaliśmy o tym na blogu – sprawdź tutaj.