Lumbago
Co to jest lumbago?
Lumbago – znane również jako postrzał. To nagły, ostry i rwący ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, związany z pojawiającym się przykurczem mięśni. Bardzo często ból promieniuje do mięśni nóg i pośladków. Atak lumbago może minąć samoistnie po kilku godzinach lub dniach, niestety w niektórych przypadkach ból trwa kilka tygodni. W przypadku wystąpienia objawów należy skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Jak leczyć lumbago (postrzał)?
Choć lumbago mija samoistnie, nie należy go bagatelizować ze względu na powikłania jakie może za sobą nieść. Lekarze zazwyczaj przepisują środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a jeśli zajdzie taka potrzeba również rozkurczające. Często kierują do fizjoterapeuty lub zalecają masaż, który właściwie wykonany rozluźnia tkanki i mięśnie. Można się również wesprzeć domowymi sposobami, rozgrzewać plecy, zastosować maści lub olejki przeciwbólowe i wykonywać delikatne masaże. Zaleca się ograniczenie ruchu, a w ostrych przypadkach pozostanie w łóżku.
Jak długo trwa
Lumbago najczęściej odpuszcza po 2-3 dniach. Jednak gdy wystąpi stan zapalny możemy zostać unieruchomieni na nieco dłużej.
Jakie są przyczyny pojawienia się lumbago?
Przyczyn lumbago może być wiele, ważne jest jednak aby w tym okresie odpowiednio dbać o kręgosłup i nie przeciążać go. Postrzał zdarzyć może się każdemu, a z wiekiem częstotliwość występowania, może się zwiększyć.
Z najczęstsze jego przyczyny uważa się:
- zmiany w obrębie kręgosłupa
- podrażnienie korzeni nerwowych
- wady postawy
- przeciążenie mięśni
- zmęczenie fizyczne
- nagła zmiana pozycji
- przebywanie zbyt długo w jednej pozycji
- urazy
- miejscowe ochłodzenie
- wilgoć
- pogorszenie stanu psychicznego