Alchemia

Alchemia 

Pierwotnym celem alchemii było odkrycie metody przemiany ołowiu w złoto, odnalezienie lekarstwa na wszelkie choroby – tak zwanego panaceum, oraz upragnionego przez wszystkich eliksiru nieśmiertelności. Praktyka ta łączyła w sobie elementy chemii, fizyki, metalurgii, medycyny, astrologii, psychologii, parapsychologii, mistycyzmu i religii. Praktyka alchemii miała swój początek już w czasach starożytnego Egiptu i pierwotnie była związana z balsamowaniem zwłok. Swój wielki rozwój miała miejsce w czasach panowania Ptolemeusza II w Aleksandrii, powstały wtedy idee odnalezienia kamienia filozoficznego i eliksiru życia.

Alchemia

Preparowane mieszanki miały zapewnić zdrowie i długie życie władcy. Tajemna wiedza rozwijała się w każdej wielkiej cywilizacji i trwała przez całe wieki. Alchemicy odkrywali wiedzę z wyżej wymienionych dziedzin, a ich sztuka nazwana wiedzą tajemną nie była znana przeciętnemu człowiekowi, przez co często wydawała się być bliższa szatańskiej naturze. Adept rozpoczynający swoją przygodę z alchemią musiał być gotowy na ciężką pracę i lata spędzone w laboratoriach alchemicznych. Pomimo, że do dziś nie udało się spełnić głównych założeń alchemicznych, czyli odkrycia eliksiru nieśmiertelności i transmutacji ołowiu w złoto, badania prowadzone w tajemniczych laboratoriach przyczyniły się do rozwoju takich dziedzin jak chemia, farmacja czy fizjologia. Alchemicy do perfekcji opanowali wytop wielu metali, przy okazji odkrywali takie pierwiastki jak arsen, bizmut i antymon. Przyczynili się też do stworzenia prochu strzelniczego.

Pojęcie ALCHEMIA pierwotnie pochodzi prawdopodobnie od greckiego słowa chymeia, które oznacza „łączenie, stapianie”. Dodano do niego arabski przedimek al-. 

Alchemia

Alchemia – nauka czy magia

Ponieważ alchemicy bardzo skrupulatnie ukrywali przed zwykłymi ludźmi swoje badania, eksperymenty i doświadczenia zamykając się w laboratoriach bardzo często uważani byli za magów, szarlatanów czy zwykłych oszustów. A ponieważ alchemia obejmuje wiele tradycji filozoficznych, które rozwijały się w przeciągu tysięcy lat na trzech kontynentach, bardzo często posługiwano się językiem symbolicznym, bardzo często zakodowanym. Dzięki takim zabiegom alchemicy mogli ukryć wzajemne relacje i wpływy. Przez co właśnie byli postrzegani w negatywnym świetle i bliżej im było do szatańskich działań niżeli do badaczy zjawisk chemicznych. 

Dziś jednak postrzegamy ich nieco inaczej. Widząc ich ciężką pracę włożoną w doświadczenia i eksperymenty, które dały niesamowity rozwój medycynie, farmakologii, chemii czy perfumerii i sztucznej biżuterii. 

Alchemia