Hennowanie włosów – czy to się opłaca? Efekty i pielęgnacja
Czy wiesz, że koloryzacja wcale nie musi Ci się kojarzyć z osłabieniem i uszkodzeniem pasm? Wypróbuj hennowanie włosów – to doskonała alternatywa dla klasycznego farbowania – nie tylko zmienia odcień Twoich kosmyków, ale także naturalnie je pielęgnuje! Sprawdź, czym jest henna i w jaki sposób zadbać o włosy po hennowaniu.
Przejdź do akapitów:
- Czym jest henna?
- Hennowanie włosów – dla kogo będzie najlepsze?
- Zasady hennowania włosów i ich pielęgnacja
Czym jest henna?
Henna to substancja znana od wieków. Pozyskiwana jest z liści oraz pędów lawsonii bezbronnej – rośliny z rodziny krwawnicowatych, naturalnie występującej na tropikalnych obszarach Afryki i Azji. Żeby przygotować hennę, należy zmieszać proszek z części lawsonii z lekko podgrzaną wodą i sproszkowaną acerolą, amlą, hibiskusem, octem jabłkowym, sokiem z cytryny lub kwasem cytrynowym. Po uzyskaniu gęstego kremu henna musi odpoczywać w ciepłym miejscu (np. blisko kaloryfera) bez dostępu powietrza przez kilkanaście godzin, żeby z proszku mógł wydzielić się lawson – składnik barwiący. Dopiero wtedy można rozpocząć hennowanie włosów lub zdobienie ciała.
Jak działa henna na włosy? Po nałożeniu henny, lawson, czyli główny barwnik, przedostaje się aż do rdzenia włosowego, by połączyć się z keratyną, stanowiącą podstawowy budulec pasm. Dzięki temu nie oblepia włosów, a zmienia ich odcień od wewnątrz.
Według wielu fryzjerów hennowanie włosów to najzdrowsza forma koloryzacji przeprowadzana z wykorzystaniem naturalnych składników. Wbrew powszechnie krążącym mitom, farbowanie włosów henną wcale nie jest zarezerwowane wyłącznie dla posiadaczek płomiennorudych kosmyków. Dzięki zastosowaniu mieszanek proszków z krzewu amli, indygowca barwierskiego oraz ziół ajurwedyjskich Bhringaraj i Neem, możliwe jest uzyskanie także innych odcieni – od czerwieni, przez brąz, aż po ciepłą czerń.
Pamiętaj, że działanie henny to nie tylko zmiana koloru włosów – to także pielęgnacja, wzmocnienie i zdrowy połysk dla Twoich pasm.
Hennowanie włosów – dla kogo będzie najlepsze?
Czy farbowanie włosów henną jest dla każdego? Nie jest polecane osobom o bardzo jasnych pasmach, którym zależy na utrzymaniu chłodnego odcieniu blondu. Powinny one uważać na działanie henny, która z natury daje efekt przyciemniający. Hennowanie włosów rozjaśnianych najprawdopodobniej nie skończy się dobrze – pasma za sprawą proszku z indygo zyskają zielony odcień.
Jeśli jednak jesteś posiadaczką złotego, miodowego blondu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować pierwsze naturalne farbowanie. Również brunetki i szatynki będą zadowolone z efektu – farbowane włosy wcale nie muszą zmienić koloru. Jeśli do zabiegu zostanie zastosowana cassia obovata (czasem błędnie nazywana bezbarwną henną), efektem będą odżywione, mocne i pełne blasku pasma. Cassia może pełnić rolę ziołowej odżywki do włosów, dodatku do henny lub indygo. W niektórych krajach, takich jak np. Francja, bardzo często można się spotkać ze zwyczajem nakładania cassii na włosy małych dzieci, zwłaszcza długowłosych dziewczynek. Cassia nie zmienia koloru pasm i jest praktycznie niewidoczna, natomiast chroni przed wszawicą.
Koloryzacja henną jest dedykowana osobom, którym zależy na farbowaniu bez używania chemicznych produktów i sztucznych substancji. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrana henna zawiera tylko naturalne składniki, wybierz produkty marki Khadi. Są one tworzone we współpracy z indyjskimi znawcami Ajurwedy i produkowane zgodnie z tradycyjnymi recepturami.
Czy henna niszczy włosy? To w 100% naturalna koloryzacja, która dzięki zawartości ziół ajurwedyjskich odżywia i pielęgnuje pasma każdej długości. Do pokrycia siwizny również świetnie sprawdzi się naturalna henna – na włosy siwe można nakładać jej jaśniejsze odcienie.
Jeśli zastanawiasz się, czy koloryzacja henną jest dla Ciebie, możesz zacząć od wybrania odcieni zbliżonych do Twojego naturalnego koloru włosów. Kolor zbyt mocno się nie zmieni, a z pewnością pozytywnie zaskoczy Cię stan Twoich pasm po zabiegu. Hennowane włosy mają większą objętość, są gładsze i lśnią naturalnym połyskiem.
Zasady hennowania włosów i ich pielęgnacja
Jak powinno wyglądać prawidłowe hennowanie włosów? Zacznij od wyboru odpowiedniego odcienia. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać – tylko pielęgnacyjny, czy także kolorystyczny?
Zanim zaczniesz hennowanie włosów, umyj pasma naturalnym szamponem bez dodatku olejów, silikonów i innych substancji, które mogłyby oblepić powierzchnię pasm. Następnie przygotuj hennę Khadi według wskazówek zawartych na opakowaniu i zacznij koloryzację – poczynając od odrostów, aż po końcówki pasm. Pamiętaj, żeby przestrzegać czasu farbowania – im dłużej trzymasz hennę na włosach, tym intensywniejszy odcień uzyskasz. Aby efekt był jeszcze lepszy, owiń włosy czepkiem i dodatkowo ciepłym ręcznikiem na czas farbowania.
W pierwszych godzinach na świeżo hennowane włosy nie nakładaj odżywek, ani produktów do stylizacji. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne lub oczyszczające powinny nastąpić po 48 godzinach. Wówczas możesz nałożyć na pasma olejek wzmacniający Khadi. Kompozycja naturalnych olejów, wyciągi z ajurwedyjskich ziół i proszek z krzewu amli zadbają o kosmyki, dodadzą im blasku i utrwalą efekt koloryzacji.
Jakie są inne zasady hennowania włosów? Pamiętaj o nawilżaniu! Choć henna na włosy składa się z naturalnych składników o właściwościach pielęgnujących, może równocześnie przesuszać pasma. Nie żałuj więc odżywek na bazie olejów roślinnych – po hennowaniu możesz wdrożyć do swojej pielęgnacji odżywkę w kostce Tiare Flower lub Amazonia. Dzięki zawartości naturalnych emolientów ochronią one pasma przed nadmierną utratą wilgoci i przesuszeniem.
Dobrą praktyką będą też zabiegi olejowania włosów, najlepiej z użyciem naturalnego ochronnego olejku Khadi Color Care. Wiąże on pigmenty z trzonem włosa i chroni kolor przed wypłukiwaniem. Utrwala koloryzację i dodaje pasmom zdrowego blasku.
Nie zastanawiaj się dłużej, czy henna niszczy włosy i czy hennowanie włosów jest dla Ciebie. Sprawdź na swoich własnych pasmach, jak naturalne barwniki nadają im piękny kolor, objętość i połysk. Wybierz odpowiedni odcień henny Khadi – szeroki wybór kolorów znajdziesz w sklepie internetowym Shaushka.