Czym charakteryzuje się cera sucha? Jak ją pielęgnować?

Opublikowano przez      08/24/2021 00:00:00     Aktualności    Komentarze 0
Czym charakteryzuje się cera sucha? Jak ją pielęgnować?

Skóra na Twojej twarzy jest cienka, szorstka i matowa, a od razu po myciu napina się, powodując dyskomfort? To cechy typowe dla cery suchej, przesuszonej lub odwodnionej. Jak pielęgnować skórę, która potrzebuje regularnego nawilżania? Sprawdź, czym wyróżnia się cera sucha i jak odpowiednio o nią zadbać.

Przejdź do akapitów:

1. Cera sucha, czyli jaka?

2. Przyczyny suchej skóry

3. Pielęgnacja cery suchej

Cera sucha, czyli jaka?

Nietrudno jest zauważyć suchość skóry na twarzy, zwłaszcza jeśli do tej pory była ona miękka, nawilżona i pełna blasku. Gdy nagle cera traci swoją gładkość, zaczyna być szorstka w dotyku, a po umyciu pojawia się nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, prawdopodobnie doszło do przesuszenia. To sytuacje okresowe – problem pojawia się najczęściej latem, gdy skóra narażona jest na promieniowanie UV oraz zimą, kiedy każdego dnia ma ona styczność z niską temperaturą.

Zupełnie innym zagadnieniem jest cera sucha uwarunkowana genetycznie. To typ skóry, a nie chwilowa przypadłość, wynikająca z nieprawidłowej pielęgnacji lub niekorzystnego działania czynników zewnętrznych. Jednak mimo różnic, w obu przypadkach, nie obejdzie się bez intensywnego nawilżania.

Zapisana w genach sucha skóra twarzy, charakteryzuje się jasnoróżowym lub lekko żółtym odcieniem. Zazwyczaj jest także cienka, dlatego prześwitują przez nią naczynka krwionośne. Brak właściwego nawilżenia wpływa niekorzystnie także na jej elastyczność – przez to cera sucha ma skłonności do szybszego powstawania zmarszczek, zwłaszcza mimicznych, w okolicach oczu i ust.

Jeśli Twoja skóra jest sucha, jej pielęgnacja musi być regularna. Pominięcie etapu nawilżania rano lub wieczorem może przyczynić się do nasilenia suchości, a co za tym idzie – pogorszenia stanu cery. Pamiętaj, że nie można zmienić genów, dlatego, zamiast narzekać na nadmierną suchość twarzy, zadbaj o nią najlepiej, jak potrafisz. Cera sucha, nawet jeśli jest uwarunkowana przez czynniki genetyczne, także może być piękna i pełna blasku – wystarczy odpowiednia pielęgnacja.

jak dbać o suchą cerę

Przyczyny suchej skóry

Cera sucha to efekt osłabienia naturalnego płaszcza lipidowego. Dzieje się tak, gdy aktywność gruczołów łojowych jest niewystarczająca, by zapewnić skórze odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie. Mniejsza ilość wydzielanego sebum nie może skutecznie chronić komórek naskórka przed nadmierną utratą wody. To właśnie dlatego na jego powierzchni widoczne są suche skórki, a przez cienką skórę widać naczynka krwionośne.

Warto wiedzieć, że okresowa suchość może mieć swoje podłoże nie tylko w działaniu czynników atmosferycznych – przyczyny suchej skóry często należy upatrywać w niewłaściwej pielęgnacji. Czego powinno się unikać podczas codziennych rytuałów upiększających?

Peeling cery suchej – postaw na enzymy

Pielęgnacja skóry suchej powinna obejmować także złuszczanie, jednak warto zrezygnować z peelingów mechanicznych. Zbyt twarde drobinki mogą uszkodzić cienką, przesuszoną cerę i spowodować podrażnienia. Zamiast tego, postaw na dobroczynne działanie enzymów, które delikatnie, a jednocześnie skutecznie złuszczają martwe komórki naskórka. Dzięki temu, szybko odsłonisz świeżą, pełną blasku skórę, bez ryzyka nadmiernego wysuszenia i pogłębienia problemów z cerą.

Przyczyny suchej skóry – mycie twarzy mydłem

Żeby pielęgnacja skóry suchej przynosiła jak najlepsze efekty, do mycia twarzy używaj tylko i wyłącznie produktów, do tego przeznaczonych – najlepiej o działaniu nawilżającym. Żyjąc zgodnie z ideą zero waste, możesz oczyszczać swoją skórę za pomocą metody OCM, czyli połączeniu olejów roślinnych i hydrolatów. Takie wymagania spełniają dostępne w naszej ofercie mydła Aleppo, które zawierają w sobie olej laurowy w różnym stężeniu. Sprawdzą się przy myciu każdego rodzaju skóry – mydło z zawartością oleju 5% idealnie sprawdzi się w przypadku cery suchej, natomiast im więcej oleju, tym lepiej dla cery tłustej.

Twoja skóra jest sucha? Nie pocieraj jej!

Pocieranie ręcznikiem cery suchej to kolejny, często popełniany błąd. Podobnie jak peeling mechaniczny, wycieranie twarzy pozbawia skórę cennego sebum, a dodatkowo może spowodować jej podrażnienie. Dużo lepszym sposobem na osuszenie skóry po myciu jest przykładanie ręcznika do twarzy, by wchłaniał wilgoć, bez potrzeby pocierania.

jakie kosmetyki do cery suchej

Cera sucha – jakich kosmetyków nie powinno się stosować?

Posiadając cerę suchą, pamiętaj, że nie lubi ona alkoholi oraz silnych detergentów, które usuwają z powierzchni skóry naturalnie produkowane sebum. W codziennej pielęgnacji zastosuj kosmetyki, które będą odpowiednie dla Twojego rodzaju skóry. Unikaj oleju kokosowego oraz arganowego – zamiast nich, sięgnij po masło shea, masło cupuacu, oleje z pestek śliwek, czy malin, które są polecane do cery suchej.

sucha cera co zrobić

Pielęgnacja cery suchej

Zdaniem wielu dermatologów, pielęgnacja cery suchej powinna opierać się nie tylko na nawilżaniu, ale przede wszystkim na natłuszczaniu. Warto zadbać o to, by stosowany krem zawierał oleje roślinne, które zabezpieczą naskórek przed nadmierną utratą wody, a dodatkowo odżywią cerę. Na przykład olej z pestek malin jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także witaminę A oraz E. Nie tylko ochroni skórę przed przesuszeniem, ale także zadba o jej elastyczność.

Zanim nałożysz krem, po umyciu twarzy, nanieś na skórę hydrolat. Kosmetyk ten pozwoli przywrócić jej naturalne pH, dzięki czemu pielęgnacja cery suchej będzie skuteczniejsza. Jakie produkty będą najlepsze dla takiego typu cery? Z pewnością sprawdzą się kwiatowe hydrolaty z róży damasceńskiejoczaru wirginijskiego, zielonej herbaty czy lipy. Zniwelują nieprzyjemne uczucie ściągnięcia skóry po myciu i zmniejszą jej napięcie.

Zadbaj o swoją suchą cerę już dziś – zmień złe nawyki pielęgnacyjne i sprawdź naturalne produkty Shaushka, a Twoja skóra odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem.

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze