Siwe włosy – jakie kosmetyki stosować?
Pasma przyprószone srebrem najczęściej są znakiem upływu czasu. W wielu kulturach siwizna uznawana jest za symbol mądrości i zdobytego doświadczenia, dlatego nie trzeba się jej wstydzić, a podkreślić jej atuty! Sprawdź, jakie zabiegi i kosmetyki na siwe włosy warto stosować, by jak najlepiej o nie zadbać.
Przejdź do akapitów:
Dlaczego włosy siwieją?
Moment, w którym pojawiają się pierwsze siwe włosy, jest kwestią indywidualną dla każdego człowieka. Choć przyjęło się, że siwienie dotyczy tylko osób dojrzałych i starszych, to coraz częściej srebrne kosmyki zauważalne są także u młodszych dorosłych, ok. 25-30 roku życia. Dlaczego włosy siwieją? Dzieje się tak wskutek utraty melaniny – barwnika, warunkującego naturalny odcień włosów. Produkowany jest on przez melanocyty, czyli komórki pigmentowe. Wraz z wiekiem, melanocyty stopniowo produkują coraz mniej melaniny, dlatego to właśnie u dojrzałych osób można zauważyć pierwsze siwe włosy.
Jednak wiek i okres przekwitania to nie jedyne czynniki, powodujące siwienie. Medycyna odnotowuje wiele przypadków nagłej utraty melaniny w komórkach włosów. Osiwienie w krótkim czasie nazywane jest syndromem Marii Antoniny. Podczas rewolucji francuskiej, królowa wraz z rodziną zmuszona była uciekać z Paryża do Varennes, lecz niestety zostali złapani i odesłani do stolicy Francji jako więźniowie. Legenda głosi, że włosy Marii Antoniny, w wyniku traumatycznych przeżyć, momentalnie zmieniły kolor na jasnoszary.
Tak szybkie siwienie związane jest z wystąpieniem nagłego, bardzo silnego stresu, smutku lub strachu. Z kolei siwe włosy, pojawiające się w stosunkowo młodym wieku mogą być skutkiem informacji zapisanych w genach lub niedostatecznego dostarczania organizmowi niezbędnych witamin, szczególnie B12. Również niedoczynność tarczycy często bywa przyczyną wczesnego siwienia.
Obecnie istnieje wiele możliwości, by pożegnać siwe włosy. Poza farbowaniem może pomóc mezoterapia igłowa, która pozwala dostarczyć witaminy bezpośrednio do skóry głowy. Popularne są także zabiegi odsiwiania, czyli odbudowywanie pigmentu we włosach. Warto jednak zastanowić się, czy nie lepiej zaakceptować zmiany i pokochać swoje naturalne, siwe włosy. Na co dzień coraz więcej osób, również tych z show-biznesu, stawia na naturalną pielęgnację i akceptację oznak starzenia. Zdecydowanie należymy do tej grupy osób! Srebrne kosmyki mogą być wyjątkową ozdobą, wystarczy tylko odpowiednio o nie zadbać. Często pielęgnacja siwych włosów bywa kłopotliwa i nieprawidłowa. Dodatkowo problemem jest to, że wiele osób wraz z pojawieniem się pierwszych srebrnych pasm, w ogóle jej nie podejmuje.
Jak dbać o siwe włosy?
Choć wydawać by się mogło, że Hinduski nigdy nie siwieją, to nie jest to do końca prawda. W Indiach, królestwie pachnących olejków, ziół i przypraw, znane są nie tylko sposoby na piękne i mocne włosy, ale także na to, by jak najbardziej opóźnić proces siwienia. W tym celu, Hinduski już na etapie mycia, sięgają po składniki przyciemniające pasma, np. wyciąg z łupin orzecha włoskiego, czy sproszkowane zioła – bhringaraj lub amla.
Zarówno ekstrakt z orzechowych łupin, jak i bhringaraj znajdziesz w ajurwedyjskim szamponie w kostce „Twardy orzech”, dedykowanym zwłaszcza wysokoporowatym, ciemnym pasmom. Zawiera on również proszek z liści katamu – naturalny barwnik, który po zmieszaniu z czerwonymi odcieniami henny, doskonale przykrywa siwe włosy.
Jeśli chcesz kupić szampon na aromatycznym indyjskim bazarze, na pewno się zaskoczysz. Nie dostaniesz tu klasycznej plastikowej butelki z płynem, tylko woreczek z pachnącym proszkiem. Amla, czyli indyjski agrest to ziołowy szampon w proszku, który skutecznie oczyszcza kosmyki i skórę głowy. Delikatnie poprawia koloryt ciemnych pasm, a w połączeniu z henną, z powodzeniem zastąpi gotowe kosmetyki na siwe włosy. Dodatkowo wzmacnia cebulki, chroni przed wypadaniem i stymuluje naturalny wzrost włosów.
Nie ma mowy o prawidłowej pielęgnacji włosów, bez olejowania! Hinduski doskonale to wiedzą, dlatego stawiają na emolienty. Niezależnie od wieku i odcienia pasm – naturalne siwe włosy również powinno się olejować, by intensywnie je odżywić i przywrócić im zdrowy połysk. O tym, jak przeprowadzić zabieg olejowania i jakich kosmetyków używać, pisaliśmy w artykule Jak olejować włosy? Poradnik krok po kroku.
Pielęgnacja siwych włosów wcale nie musi być trudna! Kobiety mieszkające w Indiach, nie przestają dbać o pasma wraz z utratą przez nie ciemnego pigmentu. Wystarczy wiedzieć, co na siwe włosy należy stosować – z pomocą przyjdą sproszkowane zioła i olejki. Są bardzo proste w użyciu, dlatego mogą być podstawą Twojej domowej pielęgnacji.
Jeszcze niedawno, szare włosy były bardzo pożądane. Cieszyły się sporą popularnością zarówno wśród młodych kobiet, jak i mężczyzn, dlatego w salonach fryzjerskich najszybciej znikały farby właśnie w odcieniach szarości. To kolejny dowód na to, siwe włosy naprawdę mogą być zaletą i podkreślić Twój indywidualny styl.
Naturalne farbowanie włosów siwych
Jeśli jednak czujesz, że siwe, czy szare włosy do Ciebie nie pasują, możesz rozważyć koloryzację. Nie musisz obawiać się uszkodzenia pasm, wystarczy, że podążając ścieżką Hindusek, sięgniesz po ziołowe farby do włosów siwych. Ich formuła oparta jest na działaniu henny – substancji pozyskiwanej z liści i pędów azjatyckiej rośliny – lawsonii bezbronnej. Zawarty w niej lawson nie oblepia pasm kolorem, a zmienia ich odcień od wewnątrz. To właśnie dlatego naturalne farbowanie włosów siwych gwarantuje wysoki stopień krycia.
Henna to nie tylko doskonały sposób na pokrycie siwizny, ale także na to, jak dbać o siwe włosy. Zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych, które wzmacniają i odbudowują pasma. Jeśli chcesz wypróbować naturalne farbowanie włosów siwych, dowiedz się więcej o hennowaniu – Hennowanie włosów – czy to się opłaca? Efekty i pielęgnacja.
Wśród naturalnych ziół i pachnących produktów Shaushka, znajdziesz różne odcienie henny oraz kosmetyki na siwe włosy. Zadbane pasma nie tylko zachwycają połyskiem oraz grubością, ale także są mocniejsze i odporne na wypadanie.
Sprawdź, czy z siwizną Ci do twarzy! A może wolisz zastosować naturalną koloryzację? Zatroszcz się o swoje włosy i ciesz się ich wymarzonym odcieniem!