Olejki eteryczne dzięki którym posprzątasz i odświeżysz cały dom.
Większości z Was olejki eteryczne kojarzą się z kosmetykami, perfumami czy aromaterapią. Być może nigdy nie zastanawialiście się nad innym ich zastosowaniem.
Olejki eteryczne to bardzo mocne esencje roślinne, pozyskiwane w procesie destylacji surowca roślinnego z wodą. Używa się ich w bardzo małych ilościach, a ich zastosowanie znajdziemy w wielu branżach. U nas trafiają do domowych kosmetyków, środków czystości oraz niektórych potraw i deserów. Bardzo często używamy olejków eterycznych w gospodarstwie domowym np. do odświeżania butów, prania ubrań czy sprzątania. Preparaty czyszczące dostępne na rynku najczęściej zawierają sztuczne olejki zapachowe, które nie posiadają tylu właściwości, co prawdziwe olejki eteryczne.
Sklepowe środki czystości swoje właściwości piorące, dezynfekujące czy bakteriobójcze zawdzięczają takim składnikom jak alkohol, chlor, surfaktanty czy inne środki powierzchniowo czynne. Bardzo często dodawane do nich zapachy mogą nas drażnić, powodować ból głowy lub wywoływać kaszel.
Oczywiście, jak dobrze się rozejrzymy, to w sklepach ekologicznych dostaniemy bardziej naturalne środki czystości, ale nie zawsze cena będzie nas zadowalać.
Dlatego, może czas zrobić własne produkty do sprzątania domu?
Jak używać olejków eterycznych podczas sprzątania?
Olejków eterycznych, których użyjesz do czyszczenia lub odświeżenia powierzchni, nie musisz rozcieńczać. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Należy jednak pamiętać, że są one bardzo stężone i w czystej formie możesz wykorzystać je np. do powierzchni szklanych, porcelanowych czy płytek. Doskonale odświeżysz buty, nacierając je od środka w celu pozbycia się bakterii powodujących nieprzyjemny zapach. Pamiętaj, że gdy przetrzesz olejkiem materiał z tworzywa sztucznego, zwłaszcza z kolorowym nadrukiem, możesz go zniszczyć. Olejek eteryczny wylany na blat kuchenny może usunąć lakier lub wosk. Oczywiście nie każdy olejek ma identyczną moc, ale warto zachować ostrożność, gdy po raz pierwszy po niego sięgamy.
Do produkcji domowych środków czystości używaj tańszych olejków eterycznych.
Olejek miętowy, cytrynowy, goździkowy, cynamonowy, lawendowy, tea tree, eukaliptusowy czy palmarosowy doskonale się sprawdzą jako składniki środków do mycia okien, podłogi, prania oraz dezynfekowania. Nie ma potrzeby stosować drogich olejków z róży, kocanek czy neroli. Te zachowaj do produkcji domowych kosmetyków i perfum.
Olejki eteryczne możesz łączyć z wodą i octem np. gdy chcesz zrobić własny środek do mycia okien. Jeżeli produkujesz domowe octy ze skórek cytryny, wystarczy, że dodasz kilka kropli olejku miętowego, dla złamania octowego zapachu. Jeżeli kupujesz ocet spirytusowy odmierz 50 ml octu, dodaj 500 ml wody i kilka kropli (10-15) olejku cytrusowego np. cytrynowego albo grejpfrutowego. Przelej całość do butelki z atomizerem i masz gotowy produkt do mycia okien i luster. Jeżeli okna są mocno zabrudzone po remoncie czy zimie, dodaj więcej octu do wody. Tym samym płynem możesz wyczyścić kabinę prysznica oraz przetrzeć płytki w łazience. Do mycia lodówki użyj wody z octem, odrobiną soli i olejku cytrynowego. Powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie umycia miejsca, w którym przechowuję żywność płynem o sztucznym zapachu. Prawdopodobnie czułaby jego smak w każdej potrawie.
Olejki eteryczne plus boraks i soda to doskonały sposób na zachowanie czystości w całym domu. Proszek przygotuj w równych proporcjach 500 g boraksu i 500 g sody. Do mieszanki wlej 5 ml olejku miętowego (opcjonalnie dodaj jeszcze olejku cytrynowego). Wymieszaj, przesyp do słoika i używaj, gdy przyjdzie potrzeba np. do mycia wanny, kuchenki, WC czy zlewozmywaka. Gdy chcesz raz na jakiś czas wypłukać pralkę lub zmywarkę z zanieczyszczeń, wsyp 2 łyżki proszku i podlej odrobiną octu. Podobnie, kiedy chcesz usunąć kamień z czajnika, wlej odrobinę octu z wodą i pół łyżeczki proszku. Zagotuj wszystko razem. W ten sposób usuniesz nawet bardzo gruby osad. Olejek eteryczny sprawi, że czajnik będzie przyjemnie pachniał.
Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w domu przy użyciu olejków eterycznych?
Nie da się ukryć, że na szczególną uwagę zasłużył olejek miętowy, który nieustannie towarzyszy nam w wielu czynnościach domowych. Zaprzyjaźniliśmy się z nim wiele lat temu. A jak to się zaczęło?
Ci, którzy często przeprowadzają się albo posiadają małe mieszkania, ciągle mają kłopot z zagospodarowaniem i ulokowaniem starych sprzętów, które finalnie lądują w piwnicy lub garażu. Wyrzucić szkoda, oddać znajomym się nie opłaca, bo przecież mogą się przydać. W efekcie leżakują miesiącami lub latami pokryte kurzem, aż przychodzi czas, kiedy trzeba je ponownie wyciągnąć.
Podobnie było u nas. Któregoś, pięknego dnia postanowiliśmy uruchomić starą, nieużywaną przez kilka lat zmywarkę, żeby nadać jej nowe życie. Niestety, po otworzeniu jej okazało się, że grzyb oraz zapach stęchlizny, dyskwalifikował ją do jakiegokolwiek użytku. Pomimo płukania z dodatkiem tabletek do zmywarki, zapach pleśni nadal pozostawał.
Na ratunek przyszedł olejek miętowy. Domowej produkcji proszek, w skład którego wchodziła soda, boraks, ocet i spora ilość olejku miętowego, odratował starocia a w dodatku świeży zapach mięty, zlikwidował nieprzyjemny, zatęchły odór.
I tak olejek miętowy pozostał w naszej kuchni. Jego bakteriobójcze właściwości wykorzystywaliśmy do mycia i odświeżania lodówki, płukania słoików, które pomimo mycia miały zapach kiszonych ogórków.
Jednak największym odkryciem było to, że olejek miętowy doskonale usuwa klej ze sklepowych słoików po konfiturach czy majonezach. Już kilka kropli mięty czyni cuda. Zdecydowanie lepiej działa niż drogie preparaty do usuwania etykiet. Równie dobrze sprawdza się pasta z sody i olejku eterycznego (opcjonalnie miętowy lub cynamonowy).
Kroplą olejku miętowego zetrzecie klej po naklejkach przyklejanych przez Wasze dzieci na lustrze czy okiennej szybie. Również poradzicie sobie z odklejeniem winiety z przedniej szyby samochodu po spędzonych zagranicą wakacjach.
Olejki eteryczne z sodą i kwaskiem cytrynowym odświeżą łazienkę: wannę, płytki, a nawet wyczyszczą zabrudzone fugi. Nie straszny im grzyb na ścianach oraz zabrudzone kratki wentylacyjne.
Dlatego, zanim wydasz sporo pieniędzy na przereklamowane środki czyszczące, które mają w składzie dużo drażniących składników, koniecznie wypróbuj kilka prostych sposobów, dzięki którym Twój dom będzie czysty i pachnący.
Olejki eteryczne odnalazły swoje miejsce zarówno w medycynie naturalnej, farmacji, weterynarii, jak i świecie naturalnych kosmetyków. Rzadziej wspomina się o ich zastosowaniu w gospodarstwie domowym. Dlatego już dzisiaj przekonaj się, jak doskonale sprawdzają się proste, tanie i skuteczne środki czystości, które wyprodukujesz samodzielnie.
A kiedy posprzątasz i odświeżysz już cały dom, użyj olejków eterycznych, aby się nieco zrelaksować. Kąpiel w aromatycznej soli z dodatkiem olejków eterycznych, przyniesie Ci spokój, odprężenie i lekki sen. Jak ją zrobić? O tym przeczytasz w TUTAJ.