Olejek lawendowy w pielęgnacji włosów
Stany zapalne skóry głowy, problem z wypadaniem włosów i nadprodukcja sebum. To dolegliwości, na które bardzo często narzekacie. Jak poradzić sobie z niedoskonałościami skóry głowy i mieć zdrowe, piękne włosy dzięki olejkowi z lawendy? Zapraszamy do lektury. Poznasz wszystkie zalety olejku lawendowego w codziennej pielęgnacji włosów. Opowiem pokrótce jak stosować olejek lawendowy i w jaki sposób tworzyć własne mieszanki pielęgnacyjne.
Jak powstaje olejek lawendowy?
Olejki eteryczne są popularnym składnikiem naturalnych perfum i kosmetyków. Wśród nich lawenda stała się ulubieńcem spośród wszystkich olejków eterycznych.
Szczycące się wieloma zastosowaniami i niebiańskim zapachem, olejki eteryczne są wytwarzane bezpośrednio z rośliny dzięki technice destylacji. Produkt końcowy jest wysoce skoncentrowanym ekstraktem o właściwościach zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych.
Lavandula Angustifolia, czyli Lawenda wąskolistna ma słodki, kwiatowy zapach, dzięki któremu możemy się zrelaksować, uspokoić i wprowadzać w stan harmonii i dobrego samopoczucia. Nawet królowie delektowali się jej zapachem w używanych przez nich perfumach czy jako dodatku do ziołowych herbat.
Olejku lawendowego używano na oparzenia, świeże blizny a podczas pierwszej wojny światowej jako środka antyseptycznego do gojenia ran. O cudownych właściwościach lawendy, zwłaszcza w pielęgnacji skóry, można by pisać bez końca, ale czy wiesz, że pielęgnuje również włosy?
Lawenda w pielęgnacji włosów
Tak naprawdę, lawenda jest powszechnie stosowana do pielęgnacji włosów od dziesięcioleci. Właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciw lękowe olejku lawendowego poprawiają zdrowie włosów. Zapobiega obumieraniu mieszków włosowych i zapewnia głębokie odżywienie włosów.
Olejek lawendowy: co sprawia, że jest tak wyjątkowy dla włosów?
Olejek lawendowy stymuluje wzrostu włosów i zapobieganiu łysieniu.
Zgodnie z nauką ajurwedy, równowaga trzech Dosz (Kapha, Pitta i Vata) ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego zdrowia włosów. Czy wiesz, że twoje główne problemy z wypadaniem włosów mają bezpośredni związek z Twoim zdenerwowaniem, złym samopoczuciem czy ciągłym zamartwianiem się? Uspokajająca natura olejku lawendowego działa harmonizując wszystkie trzy Dosze, dzięki czemu Twoje włosy będą znacznie mniej wypadać. Ze względu na swoje właściwości łagodzące stres, olejek lawendowy jest szeroko stosowany w aromaterapii. Prosty masaż głowy przy użyciu olejku lawendowego uwalnia gromadzone pod skórą toksyny i zwiększa zdolności poznawcze, takie jak skupienie, koncentracja i pamięć.
Olejek lawendowy posiada niezbędne przeciwutleniacze i składniki odżywcze, które pomagają stymulować przepływ krwi, a tym samym wzrost włosów. Z olejkiem lawendowym szybko zauważysz poprawę kondycja Twoich włosów, które staną się znacznie gęstsze i mocniejsze.
Przeciwłupieżowa kuracja z olejkiem lawendowy
Właściwości przeciwdrobnoustrojowe olejku lawendowego nie pozwolą na namnażanie się grzybów ani żadnych bakterii, które mogłyby powodować łupież. Regularne stosowanie lawendy do włosów zapewnia lśniące, gęste i zdrowo wyglądające pasma, które są znacznie odporniejsze na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.
Łagodzi podrażnienia i swędzenie skóry głowy
Olejek lawendowy ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mogą ukoić każdą podrażnioną skórę. Zarówno Linalyl, jak i Linalool, związki obecne w lawendzie, są znane z łagodzenia bólu i leczenia stanów zapalnych.
Olejek lawendowy ułatwia zasypianie
Problem bezsenności dotyka wielu z nas. Niemożność odcięcia się od problemów, pracy i ciągłego myślenia o tym, co będzie jutro, utrudnia zasypianie. Utrata snu jest wyniszczająca i prowadzi do zaburzeń emocjonalnego i fizycznego samopoczucia. Olejek lawendowy jest stosowany w różnych terapiach masażu głowy, ponieważ zmniejsza poziom kortyzolu, który zapewnia spokojny zdrowy sen. Według Ajurwedy zewnętrzne piękno jest głęboko związane z naszym wewnętrznym zdrowiem. Kiedy dobrze odpoczywasz, wysypiasz się, twoje włosy również stają się zdrowsze.
Jak stosować olejek lawendowy do włosów?
Olejku lawendowego nie powinniśmy nakładać bezpośrednio na skórę głowy, ale możemy go dodać do szamponu, odżywki, olejku czy maseczki. Samodzielnie przygotowane kosmetyki z dodatkiem olejku lawendowego są bardzo proste do wykonania wystarczy tylko kilka składników.
Maska do włosów na gorąco z lawendą
Zetrzyj na tarce ok 20g odżywki w kostce Tiare flower.
Zalej wrzątkiem ok 100ml i intensywnie mieszaj do uzyskania jednolitej masy.
Dodaj łyżkę oleju rycynowego
Kiedy maska lekko ostygnie, dodaj 5 kropi olejku lawendowego.
Pozostaw maskę do ostygnięcia, nie nakładaj jej wrzącej na włosy. Stygnąc, jej konsystencja zagęści się i łatwiej będziesz mogła nałożyć ją na włosy.
Nałóż przestudzoną maseczkę na włosy i pozostaw na ok. 30min. Korzystając z okazji możesz wykonać delikatny masaż głowy.
Lawendowy olejek do masażu skóry głowy z olejem rycynowym i olejem tamanu
Składniki:
4 krople olejku lawendowego
Łyżka oleju tamanu
Łyżka oleju rycynowego
Składniki wymieszaj w małej miseczce i lekko ogrzej w kąpieli wodnej. (gorącą wodę wlej do większego naczynia i włóż do niego miseczkę z mieszanką po to, by lekko się podgrzała)
Tak przygotowaną miksturę możesz użyć zarówno do masażu skóry głowy, jak i olejowania włosów. Zanim jednak nałożysz olejek na włosy, spryskaj je delikatnie hydrolatem lub wodą. Olejowanie na mokro przynosi lepsze rezultaty.
Pozostaw olejek na włosach przez kilka godzin lub na noc. Zmyj odżywką do włosów, która pomoże zemulgować się tłuszczom. Następnie użyj szamponem do mycia.
Sok z cytryny i olejek lawendowy na łupież
Sok z cytryny to idealny, naturalny sposób na pozbycie się łupieżu. Możesz wymieszać go z olejkiem lawendowym oraz olejem roślinnym, aby uzyskać solidny roztwór przeciwłupieżowy. Ta maska łagodzi również swędzenia skóry głowy.
Składniki:
Świeży sok z cytryny - 2 łyżki
Oliwa z oliwek - 2 łyżki
Olejek lawendowy - 5 kropli
Podgrzej oliwę z oliwek w kąpieli wodnej. Następnie wymieszaj ją z sokiem z cytryny i olejkiem lawendowym.
Sposób użycia:
Nałóż powyższą mieszankę i delikatnie masuj skórę głowy przez 5-10 minut
Zmyj po godzinie szamponem przeciwłupieżowym np. shikakai.
Lawendowo — kokosowa maska do włosów niskoporowatych
Składniki:
Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia - 2 łyżki stołowe
Olejek lawendowy 5 kropli
Przygotowanie:
Dokładnie wymieszaj składniki w małej miseczce. Jeżeli olej kokosowy jest zbyt twardy delikatnie go ogrzej w kąpiel wodnej.
Sposób użycia:
Zwilż włosy wodą. Nałóż mieszaninę na włosy, masując jednocześnie opuszkami palców, skórę głowy.
Pozostaw na włosach przez 30 minut do godziny. Umyj włosy odżywką, a następnie szamponem.
Czy mogę dodać olejek lawendowy do mojego szamponu?
Oczywiście, że możesz! Najprostszym i skutecznym sposobem wykorzystania olejku lawendowego do wzrostu włosów jest dodanie go do szamponu. Dołącz 2 lub 3 krople olejku lawendowego do zwykłej ilości szamponu, a następnie użyj go do mycia włosów. Spróbuj również masować skórę głowy przez minutę dłużej, aby uzyskać lepsze wyniki. Jeżeli używasz szamponu w kostce, dodaj olejek lawendowy do słoika, w którym spieniasz szampon lub użyj szamponu lawendowego.
Olejki lawendowe są dość skuteczne w małych ilościach, ponieważ są wysoce skoncentrowane. Możesz więc dodać niewielką ilość olejku lawendowego do odżywki do włosów, szamponu, serum do włosów lub dowolnego produktu do włosów. Olejek lawendowy do wzrostu włosów można mieszać z olejem bazowym, takim jak olej ze słodkich migdałów, olej sezamowy, olej arganowy, olej kokosowy itp. Łącząc olejek lawendowy z olejkiem śliwkowym możesz uzyskać cudownie pachnącą kompozycję, którą wykorzystaj do masażu skóry głowy, ale i całego ciała.
Olejek lawendowy Shaushka
W naszej kolekcji olejków eterycznych odnajdziesz także lawendowy. Możesz go śmiało łączyć z naszymi ekologicznymi olejkami do włosów i nierafinowanymi masłami roślinnymi. Jeżeli masz włosy z tendencją do przetłuszczania się, szampon w kostce Lawenda 3w1 jest idealny dla Ciebie. Wypróbuj i przekonaj się, jak wiele zyskasz dodając olejek lawendowy do swojej codziennej pielęgnacji włosów.