Higiena jamy ustnej – czym myć zęby?

Opublikowano przez      02/25/2022 14:54:30     Aktualności    Komentarze 0
Higiena jamy ustnej – czym myć zęby?

Sposoby higieny jamy ustnej zmieniały się na przestrzeni wieków. Różne kultury, korzystając z darów przyrody i wiedzy swoich przodków, wypracowywały własne techniki oczyszczania zębów. Choć wydawałoby się, że szczoteczki i pasty towarzyszyły człowiekowi od zawsze – nic bardziej mylnego! Sprawdź, jak dawniej wyglądała higiena jamy ustnej i poznaj najlepsze sposoby na piękne zęby oraz zdrowe dziąsła!

Przejdź do akapitów:

Higiena jamy ustnej – kiedyś i dziś

Nawet małe dzieci wiedzą, że mycie zębów dwa razy dziennie – po śniadaniu i przed spaniem – to najlepszy sposób na zdrowie jamy ustnej. O tym, jak i czym myć zęby, maluchy dowiadują się od rodziców i stomatologa, podczas wizyt kontrolnych. Dzięki temu, od początku uczą się, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Czy tak było od zawsze?

Wykopaliska archeologiczne udowadniają, że ludzie żyjący w czasach starożytnych, czy średniowieczu, też dbali o zęby, jednak w nieco inny sposób. Resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych wydobywano za pomocą rybich ości, ptasich piór, czy małych gałązek. Praktykowano również płukanie jamy ustnej posolonym winem lub naparem z szałwii. Co ciekawe, płukanki z szałwii do dziś stosuje się w przypadku chorób dziąseł, czy przyzębia, ze względu na jej właściwości przeciwzapalne.

higiena jamy ustnej

W wiekach średnich, ze względu na brak świadomości i odpowiednich akcesoriów, regularne mycie zębów było w zasadzie niemożliwe. Codzienne szczotkowanie zębów i regularne wizyty u dentysty należą do nowoczesnych praktyk, dlatego w tamtych czasach, ludzie jeszcze bardziej potrzebowali pomocy stomatologa. Rzadko można było trafić na medyka z odpowiednim sprzętem, dlatego większość pacjentów, udawała się do kuźni, w której to kowal za pomocą swoich narzędzi, wyrywał zepsute zęby.

Nie oznacza to jednak, że higiena jamy ustnej i porady lekarskie w tej dziedzinie w ogóle nie istniały. Gdy już udało się odwiedzić specjalistę, można było otrzymać wskazówki dotyczące pielęgnacji wrażliwych zębów, czy przepisy na ziołowe napary, by płukanie jamy ustnej jeszcze skuteczniej koiło podrażnienia dziąseł i przyspieszało gojenie ran po wyrywaniu.

Dziś mycie zębów to czynność, którą większość osób wykonuje wręcz automatycznie. Współcześnie, zamiast szukać rybich ości do usunięcia resztek jedzenia, poszukuje się porad czym myć zęby i jak powinna wyglądać przeciwpróchnicza profilaktyka. Jamy ustnej nie płucze się już winem, ale bardzo popularne są płukanki ziołowe – one również pomagają codziennie dbać o zdrowe zęby.

Codzienna higiena jamy ustnej w różnych kulturach

Nie wszędzie szczotkowanie zębów wygląda tak samo. Codzienna higiena jamy ustnej od zawsze nieco różniła się w różnych krajach, zwłaszcza odmiennych od siebie kulturowo.

Na przykład w Japonii – Kraju Kwitnącej Wiśni – od wieków duży nacisk kładzie się na dbanie o zęby. Prawidłowa higiena jamy ustnej wdrażana jest już u niemowląt od pojawienia się pierwszego ząbka. Japońskie hamigaki to coś więcej, niż zestaw wskazówek jak myć zęby, czy jaką pastę wybrać. To w zasadzie świadomość tego, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, dlatego Japończycy myją zęby po każdym posiłku – nawet w szkole, czy w restauracji. Dokładają wszelkiej staranności, by dokładnie je wyszczotkować i wynitkować przestrzenie międzyzębowe.

Z kolei w Indiach popularne jest stosowanie do mycia zębów odpowiednio przygotowanej gałązki drzewa arakowego, słynącego z właściwości leczniczych. Tzw. miswak lub siwak wykonuje się bardzo łatwo – wystarczy włożyć końcówkę arakowej gałązki do gorącej lub różanej wody. Po pewnym czasie ulegnie ona rozszczepieniu i będzie gotowa do użycia.

Jeśli zaciekawiła Cię taka higiena jamy ustnej, możesz wykonać swoją własną ekologiczną szczoteczkę. Świetnie nadadzą się do tego świeże gałązki sosny lub świerku o długości ok. 10-15 cm. Po obraniu ze skórki należy rozgryźć lub zmiażdżyć młotkiem końcówkę, by zamieniła się w pędzelek. Podczas gryzienia i żucia sosnowych gałązek, wydzielają się naturalne substancje pielęgnujące zęby i dziąsła. Więcej o cudownym działaniu olejku sosnowego przeczytasz w artykule Sosnowy las i jego uzdrawiająca moc.

naturalne szczoteczki do zębów

Iglastą pielęgnację możesz wzmocnić sosnową pastą do mycia zębów. Jej zaletą jest nie tylko orzeźwiający aromat sosnowego lasu, ale także naturalny skład. Znajdziesz w niej kaolin – glinkę porcelanową o wyjątkowych właściwościach oczyszczających i przeciwzapalnych. Pasta ma wegańską formułę, a także nie zawiera fluoru – zamiast niego jest w niej ksylitol, który również wykazuje działanie przeciwpróchnicze w styczności z powierzchnią zębów.

Po umyciu dokładnie wynitkuj przestrzenie miedzyzębowe wegańską biodegradowalną nicią dentystyczną Mohani Smile i  przepłucz usta wodą z solą z dodatkiem naturalnego olejku eterycznego z sosny lub zielonej mięty. Dzięki temu nie tylko odświeżysz oddech, ale także przedłużysz antybakteryjne działanie pasty.

Na pewno zaskoczy Cię fakt, że w niektórych krajach popularna jest higiena jamy ustnej z zastosowaniem oleju kokosowego. W ajurwedzie ceniony jest on za swoje naturalne właściwości detoksykujące i antybakteryjne. Nierafinowany olej kokosowy można stosować zamiast klasycznej pasty do zębów, ssać go lub płukać nim usta. Po pewnym czasie wiele osób zwraca uwagę również na efekt wybielający. Kluczem jednak jest systematyczna i prawidłowa higiena jamy ustnej.

naturalne pasty do zębów

Jak dbać o zdrowe zęby?

Najlepiej dbać o zdrowe zęby, by nie dopuścić do rozwoju bakterii i pojawienia się próchnicy. O ile wiesz, jak myć zęby i różne techniki szczotkowania nie są Ci obce, problemów może nastręczać to, jaką pastę wybrać. Pamiętaj, że higiena jamy ustnej powinna być nie tylko prawidłowa i systematyczna, ale także przyjemna – w końcu jest jednym z elementów rozpoczęcia oraz zakończenia każdego dnia! Wypróbuj naturalne pasty do zębów w słoiku o różnych smakach i aromatach, bez fluoru w składzie.

Tym, którzy lubią czuć w ustach klasyczny miętowy smak, na pewno przypadnie do gustu pasta „zielona mięta”. Mięta zielona działa antyseptycznie, grzybobójczo i energetyzująco. Odświeża oddech i chroni przed rozwojem bakterii.

Naturalna pasta do zębów wcale nie musi być nudna! Dla miłośników oryginalnych aromatów Shaushka przygotowała pastę o smaku śliwkowym. Ma owocowo-korzenny zapach i odświeżający smak, dzięki dodatkowi olejków eterycznych. Naturalny olej z pestek śliwki pielęgnuje dziąsła i chroni je przed uszkodzeniami.

naturalna higiena zębów

Tym, którzy cenią sobie kulturę Indii i chętnie sięgają po ekologiczne produkty, spodoba się nasza ajurwedyjska kompozycja „India”. Stworzona jest na bazie indyjskiej glinki multani mitti, bogatej m.in. w krzem, magnez, wapń i kryształki szafiru. Skutecznie oczyszcza szkliwo z płytki nazębnej i zapobiega powstawaniu kamienia. Ta naturalna pasta do zębów, podobnie jak pozostałe, nie zawiera fluoru, tylko ksylitol i olejki eteryczne.

Sprawdź, jak przyjemna jest naturalna higiena jamy ustnej i wypróbuj pasty do zębów w słoiku oraz ekologiczne akcesoria od Shaushki!

Powiązane wpisy

Powiązane produkty

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarze