AJURWEDYJSKIE ZIOŁA NA WŁOSY - CZYLI RÓWNOWAGA DOSZ DLA ZDROWIA I URODY.
Czy wiesz, że długie, zadbane włosy hindusek są noszone również przez największe gwiazdy Hollywood?
Każdego roku Indie eksportują na Zachód około 500 ton włosów z których wytwarzane są peruki. Włosy w Indiach są szczególnym symbolem piękna i zdrowia oraz kultu religijnego. Składane przez kobiety bóstwom Wisznu i Murugan podczas dużych ceremonii organizowanych przez świątynie w południowych Indiach w nadziei na lepsze życie.
Indyjskie włosy są uważane za najpiękniejsze na całym świecie, zarówno pod względem ich tekstury jak i ze względu na sposobów koloryzacji. Nie są poddawane drastycznym zabiegom jak farbowanie czy rozjaśnienie, traktowane w szczególny sposób zgodnie z zasadami ajurwedy czyli wiedzy o zdrowiu.
Niestety, Europejczycy i Amerykanie nie mogą się pochwalić tak dobrą kondycją włosów jak hindusi. Stosowanie nieodpowiednio dobranych produktów do włosów, niszczenie zabiegami fryzjerskimi a przede wszystkim, spożywanie niewielkiej ilości warzyw, orzechów na rzecz niezdrowych przekąsek, nie poprawiają kondycji włosów. Dodatkowo stres w pracy, w domu, ciągły wyścig szczurów upośledza naszą odporność, co między innymi powoduje wypadanie włosów a nawet łysienie. Przedłużanie i zagęszczanie włosów jest coraz powszechniejszym zabiegiem któremu poddają się zwłaszcza kobiety.
Zarówno ajurweda jak i medycyna chińska, na podstawie kondycji włosów, ocenia nasz stan zdrowia.
Właściwa ocena kondycji włosa i zastosowanie odpowiedniego leczenia może zapobiec rozwinięciu się choroby. Dzięki ajurwedzie i wpisanej w kulturę ziołowej pielęgnacji i diecie, bogatej w niezwykle aromatyczne przyprawy, kobiety mogą się szczycić pięknymi włosami aż do późnej starości.
Zgodnie z zasadami ajurwedy włosy są produktem ubocznym tkanki kostnej (dhatu „Ashti” w sanskrycie) trwale odżywianej przez osocze krwi, pierwszej z siedmiu tkanek fizjologicznych znanych pod sanskrycką nazwą „rasa”. Idąc dalej, Ayurveda Maharishi zaleca odżywczą dietę dla tkanki kostnej, która jednocześnie oczyści tkankę tłuszczową.
Zdrowa tkanka kostna wynika ze zdrowej tkanki tłuszczowej. W ten sposób dbając o tkankę tłuszczową i tkankę kostną, dostarczając jej odpowiednie ilości wapnia, magnezu i cynku staniemy się posiadaczami zdrowych i pięknych włosów. Natomiast zanieczyszczenia tkanki tłuszczowej osłabią produkcję kości, co ostatecznie sprawi, że włosy staną się matowe i przerzedzone.
Równowaga VATA, PITTA i KAPHA
Problemy z włosami odzwierciedlają nierównowagę Vata, Pitta i Kapha.
-
Nadmiar Vata powoduje, że włosy stają się suche, cienkie i łamliwe.
-
Przez nadmiar Pitta włosy tracą kolor i stają się białe (siwe). To przebarwienie wynika ze spadku poziomu melaniny. Ta nierównowaga powoduje że włosy wypadają.
-
Nadmiar Kapha sprawia, że włosy są tłuste i pozlepiane.
Właśnie dlatego Ayurveda radzi, aby zrównoważyć swoje dosze podając wiele wskazówek mających na celu wzmocnienie zdrowia włosów, a tym samym uniknięcie pogorszenia ich stanu.
Olejowanie włosów
Stosowanie lekko podgrzanego oleju sezamowego (hot oil treatment) jest jedną z metod odżywiania włosów. Olej ten zawiera witaminę E, A i B, minerały, pierwiastki śladowe, nienasycone kwasy tłuszczowe a w szczególności OMEGA 6.
Olejowanie włosów olejem sezamowym, może przynieść niezwykłe rezultaty w bardzo krótkim czasie. Włosy wzmacniają się, skóra głowy natłuszcza i mniej łuszczy, włosy są gęstsze, szybciej rosną i są wyjątkowo błyszczące. Jeżeli nie mamy oleju sezamowego, możemy zastosować inny. Dobrze jest dobrać odpowiedni olej zgodnie z porowatością swoich włosów. Niektóre włosy, zwłaszcza niskoporowate, mogą pokochać olej kokosowy, arganowy a wysokoporowate olej konopny, wiesiołkowy, awokado lub inny.
Olej sprawia, że włosy stają się miękkie i jedwabiste w dotyku, skóra bardziej odprężona dzięki masażowi głowy w trakcie wcierania oleju.
Masaż odblokowuje przechodzące przez głowę linie energetyczne i poprawia samopoczucie.
Masowanie i uciskanie punktów ''marma'' znajdujących się na głowie odblokowuje przepływ energii w całym organizmie, wycisza, relaksuje i poprawia kondycję włosów.
Zmywanie oleju powinno odbywać się z użyciem odżywki, która emulguje olej i łatwiej można usunąć go z głowy. W Indiach stosuje się do tego celu ziołowe mieszanki pełne saponin Shikakai, Alma, Reetha, Neem, Tulsi i inne. Wykonuje się z nich maseczki, przypominające błoto, które pozostawia się na włosach na co najmniej 30min a nawet kilka godzin.
Henna
Olej zmywa się również henną, która stosowana jest zarówno w celu zmiany koloru włosów jak i leczniczo.
Henna (lawsonia inermis) w kolorze rudo czerwonym to znana na całym świecie ziołowa farba do włosów. Chcąc uzyskać inny kolor niż tradycyjny rudy, dodaje się do niej inne zioła które przyciemnią włosy, nadadzą zimnego koloru jak katam, mielone łupiny orzecha lub indygo.
W celu ich rozjaśnienia można dodać suszoną cassię zwaną przez niektórych bezbarwna henną, mieloną skórkę cytryny, pomarańczy, ziele rumianku i inne ajurwedyjskie zioła.
Siwe włosy są trudniejsze do zabarwienia, najlepiej nałożyć najpierw czerwoną hennę, a następnie 4 dni później mieszankę np. przyciemniającą (zalecane jest trzymanie henny na włosach od 1h do 4h). Dla leniwych i nie mających czasu na długie zabiegi można wykonać mieszankę henny z innymi ziołami, ale nie zawsze pokryje ona wszystkie siwe pasemka.
Henna ma wiele zastosowań również ochronnych.
Zabezpiecza włosy przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego a także zapobiega inwazji wszawicy. Hennę stosuje się również leczniczo tworząc wywary, herbatki z młodych listków zbieranych wiosną oraz jako okłady na chore ciało. Mówi się, że u osób uczulonych może wywołać różne powikłania, dlatego przed jej zastosowaniem warto sprawdzić czy nie ma się alergii. Zaleca się także posypywanie henną trudno gojących się ran, co sami wielokrotnie przetestowaliśmy.
Podobnie działa cassia i nie pozostawia pomarańczowych plam w okolicy rany. Doskonale sprawdziła się nam w przypadku kiedy rana np. po oparzeniu nie chciała się zagoić z powodu letnich, wysokich temperatur. Również korzystamy z henny gdy pojawiają się pęcherze po otarciu butów. W niektórych krajach arabskich stosuję się hennę na migreny. Nakłada ziołową papkę na głowę i prosi Allaha by zabrał ból. Henna działa chłodząco na skórę głowy, może właśnie ten efekt pozwala na oddalenie bólu podczas migreny.
Równowaga PITTA
Dieta przywracająca równowagę Pitta jest wysoce zalecana w przypadku siwych włosów. Zaleca się bardziej wegetariańską dietę bezmięsną, unikanie smażonych, pikantnych potraw oraz alkoholu i napojów gazowanych.
Celem zwiększenia produkcji melaniny, której zawdzięczamy nasz naturalny kolor włosów, stosuje się również naturalne maseczki do włosów z Amli, owocu agrestu indyjskiego szczególnie bogatego w przeciwutleniacze i witaminę C.
Olejek Amla, stosowany zewnętrznie, wzmacnia mieszki włosowe pigmentacyjne i ułatwia ich wzrost.
Ashwagandha to również zioło, które zwiększa produkcję melaniny poprzez zmniejszanie stresu łagodząc nadmiar Pitty.
Ajurweda by odstraszyć insekty
Ziołowy proszek oraz olejek z drzewa Neem to znany w ajurwedzie środek pobudzający wzrost włosów, zwalczający łupież oraz niezastąpiony w walce z owadami. Jest wcierany dzieciom kiedy pojawią się na ich głowie wszy. Ma niestety nieprzyjemny zapach, co dla niektórych jest barierą nie do pokonania.
Innym sposobem zabezpieczającym przed wszami jest nakładanie henny. Jeżeli nie chcemy kolorować włosów zaleca się nakładanie na włosy bezbarwną cassie w proszku. Taki zabieg stosowany jest również u dzieci. Ajurwedyjskie olejki odstraszają również komary, dlatego wcieranie ich w skórę ochroni nas przed nieprzyjemnymi ugryzieniami i swędzeniem. Pewnie niektórzy z Was myślą, że problem wszawicy w obecnych czasach nie istnieje. Nic bardziej mylnego. Osoby, które dużo podróżują po Świecie, śpią w wynajmowanych pokojach, domkach, hotelach, campingach nawet tych bardzo ekskluzywnych nie raz doświadczyły niemiłej niespodzianki. Problem ten pojawia się ciągle w szkołach i przedszkolach, w miejscach gdzie dzieci korzystają ze wspólnych przebieralni, noszą pożyczane kaski jak np. do jady konnej, na basenie, w kinie w tramwaju siadając na miejscu gdzie chwilę wcześniej siedziała osoba zarażona. Nauczyciele szkół podstawowych mogą coś w tym temacie powiedzieć.
Królowa ajurwedyjskich roślin
Królową pośród ajurwedyjskich roślin dla zdrowia włosów, jest niewątpliwie Bhringaraj. Od łacińskiej nazwy „Eclipta prostrata” roślina ta promuje wzrost włosów, walczy z przedwczesnymi przebarwieniami, koi umysł i ułatwia sen. Bhringaraj zalecany przede wszystkim w przypadku wypadania włosów, może być przyjmowany w tabletkach lub stosowany do użytku zewnętrznego w postaci oleju lub proszku, który można przekształcić w pastę do nakładania na włosy.
"HONG ZAO" czerwony daktyl
Kolejna roślina to głożyna, znana pod postacią stosowanych w Ajurwedzie jak i w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej owoców z czerwonych daktyli jujuba ,,Hong Zao”. Jest to zioło powszechnie stosowane jako tonik na wzmocnienie krwi a na włosach hennowanych oraz kręconych, wykonuje się maseczki podkreślające skręt włosów, utrwalające ich kolor. Ten bogaty w śluz ściągający składnik ziołowych maseczek jest również stosowany w pielęgnacji podrażnionej skóry głowy oraz w walce z łupieżem. Po takiej kuracji włosy unoszą się delikatnie u nasady i są bardzo podatne na ich modelowanie zobacz również.
Ziół ajurwedyjskich jest bardzo dużo, na europejski rynek trafiają tylko niektóre z nich a te najbardziej popularne są składnikami szamponów i odżywek do włosów. Nie da się ukryć, że klimat w którym wzrastają rośliny sprawia, że są niezwykle skuteczne w działaniu i już po kilku tygodniach regularnego stosowania można dostrzec zmiany. Niestety na efekt końcowy będzie trzeba poczekać nawet i kilka lat. Kiedy rozpoczyna się leczenie zgodnie z zasadami ajurwedy, nikt nie obiecuje, że po kilku dniach wyzdrowiejesz. Nikt też nie zapewni, że Twoje włosy będą wyglądać tak, jak te które widujmy na reklamach kosmetyków. Często uszkodzenia jakich dokonaliśmy są nieodwracalne a zioła mogą jedynie zapobiec dalszemu pogarszaniu się ich kondycji dlatego nie pozostaje nam nic innego jak poczekać, aż odrosną. Warto poświęcić kilka minut dziennie na zaplanowanie swojego jadłospisu, co pozwoli nam na unikniecie zjadania byle czego w biegu. Również kilka minut masażu głowy z odrobiną ziołowego olejku poprawi ukrwienie naszej skóry i stopniowo będzie przywracać blask naszym włosom. Uciskając i pobudzając niektóre punkty na głowie poprawiamy kondycję całego naszego organizmu pozwalającą na prawidłową cyrkulację energii w naszym ciele. Lekka i odprężona głowa, to również dobry nastrój, lepszy sen, łatwość w podejmowaniu decyzji i sprawna organizacja w ciągu dnia.