Naturalna pasta do mycia zębów psa DIY - jak ją zrobić?
Okazuje się, że wykonanie pasty do mycia zębów psa, nie jest takie trudne. Wystarczy zakupić kilka niezbędnych składników.
Pielęgnuj zęby mleczne szczenięcia
Szczeniak ma 28 zębów mlecznych, które wypadają podczas wzrostu. W wieku 7 miesięcy wszystkie zęby mleczne szczenięcia powinny wypaść, robiąc miejsce dla zębów stałych. Dlatego, gdy szczeniak osiągnie wiek 6 lub 7 miesięcy, zacznij monitorować jego zęby. Upewnij się, czy wszystkie zęby mleczne wypadły.
Uporczywy ząb mleczny może powodować problemy ze wzrostem nowych zębów. Zmniejszają się przestrzenie między zębami psa, co sprzyja gromadzeniu się osadu oraz gromadzeniu resztek pomiędzy zębami. Następnie należy udać się do weterynarza, aby przystąpić do usunięcia uporczywych zębów mlecznych.
Dorosły pies ma 42 zęby. Na poziomie górnej szczęki znajdujemy: 6 siekaczy, 2 kły, 8 przedtrzonowców i 4 zęby trzonowe. Na dolnej szczęce znajdujemy: 6 siekaczy, 2 kły, 8 przedtrzonowców i 6 zębów trzonowych.
Pielęgnacja zębów szczenięcia jest bardzo ważna. Stopniowo przyzwyczaisz go do pasty do mycia zębów i szczoteczki.
Co powinien jeść pies, żeby mieć zdrowe i mocne zęby?
Obserwując psy i sposób, w jaki zjadają zwój posiłek z miski, nie trudno nie zauważyć, że to mięsożercy. Ich szczęka zaprojektowana jest do rozdrabniania i żucia twardych pokarmów. Ta gimnastyka jest niezbędna dla dobrej higieny jamy ustnej czworonogów. Trening szczęki zapobiega pojawianiu się kamienia nazębnego, który gromadzi się na płytce nazębnej. Może to wywołać zapalenie dziąseł i problemy z wypadaniem zębów.
W domu czworonogi potrzebują właściwej diety, która pozwala im utrzymać szczękę w formie. Ze względu na swoją teksturę i kształt, chrupiące krokiety są najbardziej odpowiednim pokarmem. Pomagają ścierać zanieczyszczenia z zębów, a tym samym zapobiegają tworzeniu się kamienia nazębnego. Twarde kostki, krokiety znacznie lepsze są dla zachowania zdrowych zębów psa niż miękka i wilgotna karma.
Dostosowanie menu do potrzeb zwierzęcia jest niezbędne, ale nie wszystkie rasy mają takie same umiejętności żucia. Rasy brachycefaliczne psów, nie mogą żuć jedzenia z taką samą łatwością jak inne. Zęby inaczej się układają i łatwej podlegają uszkodzeniom. Mają znacznie skrócony pysk a niekiedy, mocno wysunięte zęby. Dlatego o nie najbardziej trzeba dbać.
Wybór żywności jest niezbędny. Kompletne menu psa powinno być oparte na krokietach, gryzaczkach do żucia lub kościach. Umożliwiają skuteczną walkę z powstawaniem płytki nazębnej i nieświeżym oddechem.
O czym świadczy nieświeży oddech psów?
Nieświeży oddech psa jest bardzo powszechny i często uważany, niesłusznie, za nieszkodliwy. Wydaje się, że to coś normalnego, przecież to pies. Nieświeży oddech może być wynikiem różnych problemów zdrowotnych twojego zwierzaka. W większości przypadków wynika to z nagromadzenia się resztek lub zaburzeń trawiennych psa. W innych przypadkach mogą to być zmiany w jamie ustnej (zapalenie dziąseł, wrzody itp.), jak również niewydolność nerek lub zaburzenia wątroby.
Dlatego, gdy twój pies ma nieświeży oddech, sprawdź jego zęby. Upewnij się, że nie ma infekcji bakteryjnej czy innej dolegliwości. Jeśli zauważysz inne objawy, takie jak utrata apetytu lub nietypowe zachowanie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Jak zapobiegać pojawianiu się kamienia nazębnego pupila?
Pojawienie się osadu jest powtarzającym się problemem u psów. Odbarwia i uszkadza płytkę nazębną psów oraz powoduje wiele problemów ze zdrowiem jamy ustnej. To również kamień nazębny jest w pewnym stopniu odpowiedzialny za nieświeży oddech u psów.
Oprócz regularnego mycia zębów psa możesz zakupić smakołyki. Produkty, które pomagają zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego, dostępne są w sklepach zoologicznych oraz marketach.
Możesz zakupić gumowe zabawki do żucia, które są również przydatne w pielęgnacji zębów Twojego psa. Gryzaczki dla psów możesz posmarować antybakteryjnym olejem kokosowym. Pies samodzielnie gryząc substytut kości, będzie pielęgnował swoje zęby i dziąsła.
Psy uwielbiają patyki. Gryzienie patyków, świeżych gałązek sosnowych, pomoże w utrzymaniu właściwej pielęgnacji.
Dlaczego olej kokosowy to naturalna pasta do mycia zębów?
Olej kokosowy wytwarzany jest z miąższu tropikalnych orzechów. Charakteryzuje się jędrną i kremowo-białą konsystencją. Gdy jest przechowywany w temperaturze pokojowej poniżej 24 ° C, jest twardy i biały.
Zawiera 100% tłuszczu, z czego około 80% to tłuszcze nasycone. Są to kwasy tłuszczowe, dzięki którym olej kokosowy posiada tak wiele antybakteryjnych, przeciwgrzybicznych i przeciwwirusowych właściwości leczniczych.
Zawiera około:
48% kwas laurynowy
8% kwas kaprylowy
7% kwas kaprynowy
Kwas mirystynowy i palmitynowy
Olej kokosowy doskonale poradzi sobie z nieświeżym oddechem. Dodaje energii, zwalcza infekcje, pielęgnuje suchą skórą. Pomoże, gdy pojawia się problemami trawiennymi. Czyści zęby i jest naturalnych środkiem wybielającym.
Czy mycie zębów psa olejem kokosowym jest bezpieczne?
Olej kokosowy z powodzeniem może być stosowany jako pasta do zębów. Możesz utrzymać zdrowie zębów swojego psa, zwalczać choroby dziąseł i zmniejszać nieświeży oddech. Kwas laurynowy w oleju kokosowym zabija bakterie, które powodują próchnicę zębów i śmierdzący oddech z pyska. Oczywiście możesz również karmić psa olejem kokosowym, dodawać do karmy. Mogą wystąpić pewne reakcje lub problemy trawienne. Jeśli podasz swojemu psu zbyt dużo oleju kokosowego, może mieć biegunkę. Olej działa przeczyszczająco, ale ilość, jaką zużyjemy na umycie zębów, na pewno nie zaszkodzi.
Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jest mniej przetworzony niż wersja rafinowana dlatego znacznie lepszy.
Jak samodzielnie wykonać naturalną pastę do mycia zębów dla pas?
Okazuje się, wykonanie naturalnej pasty do mycia zębów swojego pupila, nie jest takie trudne. Wystarczy kilka składników a bazą będzie olej kokosowy.
Żucie oleju kokosowego jest bardzo popularne. Niektórzy na dobre zrezygnowali z używania past do mycia zębów. Zastąpili ją naturalnym olejem kokosowym. Co więcej, żucie oleju pomaga w pozbyciu się toksyn. Wielu naturoterapeutów poleca olej kokosowy do płukania ust.
Skoro ludzie używają oleju kokosowego do mycia zębów, to dlaczego nie zwierzęta?
Olej kokosowy można podawać psom 1-2 razy dziennie np. z posiłkami. Ilość, którą należy podać, zależy od wielkości pieska. Wielu weterynarzy zaleca stopniowe dawkowanie oleju kokosowego, aby nie wywołać u nich biegunki. Dobra dawka, od jakiej można zacząć, to 1/4 łyżeczki dziennie dla małych psów. Duże psy do 1 łyżeczki do 1 łyżki dziennie Olej kokosowy zadba nie tylko o zęby i dziąsła. Sprawi, że ich sierść będzie bardziej błyszcząca.
Jak wykonać pastę dla psa?
1. Zęby psa możesz szczotkować czystym olejem kokosowym, najlepiej nierafinowanym. Ma przyjemny zapach i jest zdrowszy. Olej sprawdzi się również w przypadku infekcji czy stanu zapalnego dziąseł.
2. Do oleju kokosowego możesz dodać świeżo wyciśnięty sok z natki pietruszki. Można drobno zmiksować pietruszkę z olejem. Natka zdecydowanie pomoże zwalczyć problem z nieświeżym oddechem.
3. Żeby naturalne pasta do mycia zębów lepiej radziła sobie z kamieniem nazębnym, dodaj do oleju mielone skorupki jajek. Gotowe skorupki możesz kupić u weterynarza, w sklepie zoologicznym lub przygotować samodzielnie. Skorupki należ dobrze umyć, wyparzyć, a następnie włożyć do piekarnika na 100 stopni. Kiedy będą już dobrze wysuszone, należy je zmielić w młynku do kawy na drobny proszek. Proszek ze skorupek jajek jest suplementem diety również dla ludzi. Stanowi źródło wapnia, dlatego dodaje się go karmy.
Chcąc wykonać pastę, wystarczy do oleju kokosowego dodać mielone skorupki w proporcjach: 1 łyżeczka oleju +1/2 łyżeczki skorupek. Chcąc wzmocnić działanie antybakteryjne pasty, dodaj ¼ łyżeczki kurkumy lub szczyptę cynamonu. Możesz dorzucić algi, spirulinę oraz inne aromatyczne zioła jak np. miętę.
Tak przygotowaną pastą szczotkuj zęby psa 3-4 razy w tygodniu.
4. Niektórzy polecają pasty na bazie oczyszczającej sody spożywczej i soli, ale z uwagi na słony smak, nie każdy pies ją polubi.
Nasyp do miseczki łyżeczkę sody, a następnie wlej łyżkę roztopionego oleju kokosowego. Tak przygotowaną miksturą umyj zęby psa.
5. Sposobem na nieświeży oddech psa, będą również aromatyczne buliony warzywne. Możesz do nich dodać olej kokosowy oraz świeże zioła. Najlepiej wszystko zmiksować i ostudzić, zanim podasz psu. Płukanie zębów i dziąseł wywarami ziołowymi z odrobiną oleju kokosowego pomoże usunąć resztki jedzenia z przestrzeni między zębami. Jedzenie gnije i powodują nieprzyjemny zapach. Zioła odświeżają, mają działanie antybakteryjne i mogą pomóc w przypadku stanów zapalnych dziąseł.
6. Do oleju kokosowego możesz dodać skórkę z cytryny (najlepiej BIO). Skórkę z cytryny możesz także zastąpić kropelką cytrynowego olejku eterycznego (1 kropla olejku cytrynowego na łyżeczkę oleju kokosowego, 2 krople na dużą łyżkę).
Olejek cytrynowy Shaushka jest spożywczy. Trafia do niektórych pastach do mycia zębów bez fluoru z naszej oferty.
Najważniejsze, aby stworzyć naturalny środek do mycia zębów, który pies zaakceptuje. Prawdopodobnie będziesz musiał wykonać kilka eksperymentów, zanim stworzysz idealną pastę.
Jak często powinno się myć zęby psa?
Myj zęby psa 3-4 razy w tygodniu
Podobnie jak w przypadku ludzi, zaleca się regularne mycie zębów psa. Idealnie, codzienne mycie zębów psa jest zalecane przez specjalistów. Dobrze wykonane szczotkowanie co najmniej 3 razy w tygodniu, usuwa płytkę nazębną i zapobiega gromadzeniu się osadu. Psy mogą niechętnie myć zęby. Robiąc to regularnie i z odpowiednimi produktami, Twój pies włączy tę praktykę do swojej codziennej rutyny i zacznie jej oczekiwać, a nawet cieszyć się nią. Może to być forma zabawy.
W razie potrzeby wykonaj skaling weterynaryjny
Bez odpowiedniego leczenia problemy stomatologiczne Twojego psa mogą prowadzić do poważnych problemów, nawet utraty zębów. Zapalenie przyzębia, kamień nazębny powinny być leczone, żeby nie prowokować kolejnych problemów.
Aby zapobiec chorobom przyzębia, zaleca się przeprowadzanie skalowania weterynaryjnego co dwa lata. Podobnie jak dentysta, weterynarz odkarmienia zęby psa jeden po drugim za pomocą ultradźwięków. Następnie wykonuje polerowanie szkliwa zębów. Jest to bezbolesna praktyka, przeprowadzana w lekkim znieczuleniu, żeby pies się nie ruszał.
Coroczna wizyta u weterynarza może również wykryć inne choroby, takie jak rozszczep podniebienia. Jest to wrodzona wada rozwojowa. Bakterie mogą swobodnie przenosić się między wargami i nosem psa. Może to powodować problemy z połykaniem, oddychaniem i pojawieniem się infekcji ucha.
Zapewne zrozumiałeś, jak pielęgnować zęby Twojego psa. Teraz już wiesz, że nie należy lekceważyć higieny jamy ustnej, a zwłaszcza nieprzyjemnego zapachu. Aby uniknąć komplikacji i problemów zdrowotnych u Twojego psa, stosuj profilaktykę. Obdaruj psa smakołykami i akcesoriami do czyszczenia zębów. To prawda, że nie wszystkie sklepowe produkty są skuteczne. Pamiętaj jednak, że jakość diety odgrywa tutaj decydującą rolę. Jeśli Twój pies straci apetyt, skontaktowanie się z lekarzem weterynarii. Używaj naturalnych składników pielęgnacyjnych bez dodatku sztucznych konserwantów i aromatów.
Kiedy stworzysz naturalny plan pielęgnacji zębów swojego psa, czas na Ciebie. Zapraszamy Cię do naszego sklepu. Znajdziesz w nim wegańskie pasty do mycia zębów na bazie ekologicznych surowców.
Kim jesteśmy? Shaushka Cosmetics to producent naturalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry, włosów oraz jamy ustnej. Nasze naturalne olejki z powodzeniem możesz zastosować w pielęgnacji sierści Twojego psa czy kota. Kochamy zwierzęta dlatego wszystkie nasze produkty, są wegańskie i przyjazne dla środowiska. Nie używamy plastiku a wszystkie nasze opakowania są zero waste. Poznaj nas!