-
Masaż aromaterapeutyczny z użyciem olejków eterycznych 2023-08-08 19:17:35Olejki eteryczne dzięki którym posprzątasz i odświeżysz cały dom... 2023-02-13 22:14:25Zastosowanie olejków eterycznych w kosmetykach 2023-01-19 13:11:46Olejek eteryczny Palmarosa – naturalny dezodorant, skuteczny środek... 2022-05-13 10:02:29
Olejki eteryczne
Czym są naturalne olejki eteryczne?
Olejek eteryczny jest płynnym i niezwykle aromatycznym ekstraktem. Otrzymywanym najczęściej przez destylację z parą wodną świeżej rośliny, która koncentruje w sobie lotne składniki aktywne. Stanowi kwintesencję rośliny. Olejki eteryczne nadają roślinie zapach, który przyciąga lub odstrasza owady. Wszystko zależy od potrzeby. Olejki chronią roślinę przed słońcem oraz wieloma czynnikami zewnętrznymi. Tworzą naturalną synergię zapachów, dzięki której każda roślina ma inny, niepowtarzalny aromat.
Pozyskuje się je na dwa sposoby. Tradycyjna metoda otrzymywania olejku eterycznego to wyciskanie na zimno. Dotyczy to głównie cytrusów, których olejki eteryczne otrzymuje się ze skórki owoców. Druga metoda to destylacja rośliny z parą wodną. Jest to metoda najczęściej stosowana. Polega na cyrkulacji pary wodnej, która przenika przez roślinę w celu uwolnienia esencji w niej zawartej. W fazie końcowej olejek oddzielany jest od wody, którą nazywamy hydrolatem.
Jakie właściwości posiadają olejki eteryczne?
Olejki eteryczne mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, grzybobójcze. Przyspieszają gojenie się ran, leczą infekcje, trądzik, likwidują cellulit oraz ułatwiają oddychanie. Możesz je wykorzystać w codziennej pielęgnacji skóry i włosów lub zrelaksować się po całym dniu pracy. Są bardzo skutecznym środkiem likwidującym nieprzyjemny zapach, dlatego możesz oczyścić z nimi domową przestrzeń, dodać je do prania oraz sprzątania domu.
Naturalne olejki eteryczne uwolnią napięcia. Ukoją zszarpane nerwy i pomogą, gdy cierpisz z powodu depresji.
czytaj więcej »Uczulenie na olejki eteryczne objawy
Źle dobrane olejki eteryczne lub stosowane w nieodpowiednich dawkach, mogą mieć efekty uboczne. Olejki eteryczne posiadają wiele właściwości leczniczych i relaksujących, ale nie oznacza to, że można je stosować bez ograniczeń. Jak już wiemy, olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin, które natura wyposażyła w pewne mechanizmy obronne przed szkodnikami. Właśnie dlatego silnie stężone esencje roślinne mogą powodować alergie, wywoływać zaczerwienienie skóry, nieprzyjemne swędzenie, nudności, bóle głowy. Zwłaszcza gdy przyjmujemy je w dużych dawkach.
Olejki eteryczne posiadają również właściwości fotouczulające. Reagują w kontakcie z promieniami słońca, dlatego niektórych z nich nie należy nakładać na skórę, wychodzą na plażę. Pamiętajmy również, że w okresie ciąży oraz karmienia, zanim sięgniesz po olejki skonsultuj się z lekarzem.
Olejki eteryczne w ciąży
Najczęściej słyszymy "nigdy nie używaj olejków eterycznych w ciąży"... Aromaterapia może być rzeczywiście niebezpieczna w czasie ciąży. W tym bardzo szczególnym okresie życia dla wielu kobiet, bezpieczeństwo ich dziecka jest najważniejsze. Zdecydowanie odradza się stosowania olejków eterycznych w pierwszym trymestrze ciąży, po to, aby nie zatruć płodu. Jednak po tym okresie olejki eteryczne mogą stać się twoimi najlepszym przyjacielem. Jeśli są używane ze zdrowym rozsądkiem i oszczędnie, pozwolą Ci nacieszyć w tym szczególnym okresem bez większych dolegliwości.
Ciąża jest pełna emocji i pytań, a Ty musisz zwracać większą uwagę niż kiedykolwiek na swoje zdrowie, morale i dobre samopoczucie. W tym czasie zadbaj o swoje ciało i dziecko, którego się spodziewasz, z korzyściami płynącymi z olejków eterycznych. Bądź ostrożna, wszelkie środki bezpieczeństwa powinny być zachowane. Zapoznaj się dokładnie z właściwościami każdego olejku eterycznego, zanim go użyjesz. Sprawdź, czy jest on zalecany, czy raczej odradzany w okresie ciąży.
Stosując olejki eteryczne zachowaj ostrożność
Olejki eteryczne są stosunkowo popularne ze względu na swoje różnorodne zastosowania, ale istnieją pewne powody, przez które mogą być mało doceniane. Istnieje wiele badań naukowych poświęconych olejkom eterycznym, ale nie są one wystarczające co powoduje, że niektórzy mają spore obawy przed ich użyciem. Niechęć do stosowania olejków eterycznych, może być spowodowana ryzykiem pojawienia się alergii zwłaszcza, jeżeli jesteśmy bardzo wrażliwy i mamy wiele nietolerancji na niektóre produkty spożywcze, zioła i owoce. Również niewłaściwe zastosowanie olejków eterycznych, lub zbyt długie wystawianie się na ich działanie może powodować bóle głowy, nudności, problemy z oddychaniem lub uczucie senności. Często zapominamy, lub nie wiemy, że olejki eteryczne to silne i mocno skoncentrowane esencje. Niektóre z nich jak np. olejek cynamonowy możemy używać w proporcji 0,04% by nie narazić się na nieprzyjemne alergie i podrażnienia. Zwłaszcza dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i schorowane powinny zachować ostrożność by nie narażać się na ich negatywne skutki. Podobnie jest z perfumami czy różnymi ziołowymi esencjami. Nadmiar może zaszkodzić.
Należy również zachować wszelkie środki bezpieczeństwa, myć ręce po każdym użyciu olejku. Czasem nie zauważymy, że niewielka kropla olejku eterycznego pozostała na palcu po tym, jak zakręcaliśmy buteleczkę. Przypadkowe potarcie oka ręką może wywołać nieprzyjemne doznania bólowe, pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie oka. Również potarcie ręką, na której są śladowe ilości olejku eterycznego miejsc wrażliwych, zranionych czy błon śluzowych, może być nieprzyjemne. Dlatego mycie rąk wodą i mydłem po każdym użyciu jest niezbędne. Niektórzy uważają, że nadmiar olejku eterycznego powinno zmywać się olejem roślinnym. Jest to dobry sposób, ponieważ możemy szybko rozcieńczyć olejek eteryczny. Niestety, sposób ten nie sprawdzi się, gdy przypadkowo na naszej skórze znalazła się zbyt duża ilość olejku eterycznego. W pierwszej kolejności powinniśmy obficie spłukać skórę wodą z mydłem. Dopiero, gdy skóra bedzie oczyszczona z nadmiaru olejku, możemy zastosować olej roślinny.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Oto kilka najbardziej popularnych olejków eterycznych, które wykazują działanie przeciwwirusowe:
Olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) - ma silne właściwości antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Może być pomocny w walce z wirusami wywołującymi przeziębienie, grypę lub opryszczkę.
Olejek z kory cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomum zeylanicum) - działa silnie antybakteryjnie i przeciwwirusowo, może być pomocny w zwalczaniu wirusów wywołujących przeziębienie lub grypę. Rozgrzewa i oczyszcza drogi oddechowe ułatwiając oddychanie.
Olejek lawendowy (Lavandula angustifolia) - wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Może być przydatny w infekcjach wywołanych przez wirusy.
Olejek rozmarynowy (Rosmarinus officinalis) - zawiera związki, które mają udowodnione działanie przeciwwirusowe. Olejek rozmarynowo ma działanie rozgrzewające, przeciwbólowe oraz udrażnia drogi oddechowe.
Olejek cytrynowy (Citrus limonum) - również wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Oczyszcza zatoki, dodaje energii i pobudza.
Odkryj moc olejku goździkowego - naturalnego antyseptyka i przeciwbólowego
Olejek goździkowy pozyskiwany z pąków goździka (Eugenia caryophyllus) to jeden z najstarszych i najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych. Od wieków wykorzystywany w medycynie naturalnej, dziś cieszy się rosnącą popularnością jako skuteczny sposób na wiele dolegliwości.
Dlaczego warto sięgnąć po olejek goździkowy?
Działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe
Olejek goździkowy wykazuje silne właściwości antyseptyczne, dzięki czemu może być pomocny w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych. Zawiera eugenol - związek o udowodnionym działaniu przeciwdrobnoustrojowym.
Łagodzenie bólu i stanów zapalnych
Olejek goździkowy to naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Sprawdza się m.in. przy bólach zębów, mięśni i stawów, a także w leczeniu stanów zapalnych skóry.
Poprawa trawienia i ochrona układu pokarmowego
Związki zawarte w olejku goździkowym, takie jak eugenol i kwas galusowy, mają właściwości antyseptyczne, które mogą pozytywnie wpływać na funkcjonowanie układu pokarmowego.
Wzmocnienie odporności
Olejek goździkowy wykazuje działanie immunostymulujące, dlatego może być pomocny w okresie zwiększonej podatności na infekcje.
Jak stosować olejek goździkowy?
Olejek goździkowy można stosować do inhalacji, w masażach, a także do sporządzania domowych mieszanek do pielęgnacji i oczyszczania skóry. Przed użyciem zawsze rozcieńczaj go z olejem roślinnym, aby uniknąć podrażnień.
Odkryj moc olejku goździkowego i ciesz się zdrowiem i samopoczuciem na co dzień!
Oto kilka olejków eterycznych wykazuje szczególnie skuteczne działanie w leczeniu trądziku:
Olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia)
Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najlepszych naturalnych środków do walki z trądzikiem. Posiada silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i oczyszczające, dzięki czemu pomaga redukować infekcje i stany zapalne będące przyczyną trądziku.
Olejek lawendowy (Lavandula angustifolia)
Olejek lawendowy ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące. Pomaga w oczyszczaniu skóry, regulacji produkcji sebum i gojeniu się zmian trądzikowych.
Olejek cytrynowy (Citrus limonum)
Olejek cytrynowy posiada właściwości oczyszczające, antyseptyczne i regulujące pracę gruczołów łojowych. Może być pomocny w leczeniu trądziku i wyrównywaniu poziomu sebum.
Olejek grejpfrutowy (Citrus paradisi)
Olejek grejpfrutowy działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i reguluje wydzielanie sebum. Wspomaga oczyszczanie i regenerację skóry trądzikowej.
Przed zastosowaniem olejków eterycznych na cerę trądzikową, należy przeprowadzić próbę uczuleniową i rozcieńczyć je w oleju roślinnym. Regularne i ostrożne stosowanie tych olejków może przynieść widoczne efekty w walce z trądzikiem.
Oto kilka popularnych olejków eterycznych, które można stosować w praniu:
Olejek lawendowy - ma działanie odświeżające i antybakteryjne. Pozostawia przyjemny zapach prania.
Olejek z drzewa herbacianego - ma właściwości antyseptyczne i pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy.
Olejek cytrynowy - ma działanie odświeżające i wybiela pranie. Nadaje świeżości.
Olejek pomarańczowy - ma przyjemny, cytrusowy zapach i pomaga odświeżyć pranie.
Olejek eukaliptusowy - ma właściwości antybakteryjne i pomaga eliminować zapachy.
Olejek geraniowy - ma piękny, lekko różany zapach. Dodatkowo dzięki swoim właściwościom likwiduje nieprzyjemną woń znoszonych butów, zatęchłych ubrań i likwiduje zapach potu.
Olejek palmarosa - doskonały do prania butów. Nawet stare, znoszone buty z których trudno jest pozbyć się zapachu, można uratować z olejkiem palmarosa. Również do prania intymnej bielizny oraz podpasek wielokrotnego użytku.
Olejek miętowy - jeżeli używasz materiałowych chusteczek do nosa, możesz wyprać je w płynie z dodatkiem olejku miętowego. Zyskają odświeżający zapach, który docenisz w sezonie przeziębienia.
Należy pamiętać, aby stosować olejki eteryczne w odpowiednich ilościach i zawsze rozcieńczać je przed dodaniem do prania. Można je dodać do płynu do płukania, kwasku cytrynowego, soli lub bezpośrednio do pralki. Należy też upewnić się, że dany olejek jest bezpieczny do użytku w praniu. Olejki eteryczne pomogą utrzymać czystość pralki i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Zapobiegają namnażaniu się grzybów, bakterii i pierwotniaków.
Olejki eteryczne mają wiele zastosowań w codziennym życiu. Oto kilka przykładów:
Aromaterapia - Olejki eteryczne można stosować w dyfuzorach, nebulizatorach lub porcelanowych kominkach do aromaterapii. Pomagają poprawić nastrój, zrelaksować się lub pobudzić gdy czujemy zmęczenie. Pomagają oczyścić drogi oddechowe, atmosferę oraz pozbyć się brzydkich zapachów.
Pielęgnacja skóry i włosów - Niektóre olejki eteryczne mają właściwości pielęgnacyjne i mogą być dodawane do kremów, balsamów lub olejków do ciała i włosów. Likwidują trądzik, zwalczają łupież oraz pomagają utrzymać zdrowy wygląd skóry i włosów.
Czyszczenie i dezynfekcja - Olejki eteryczne o właściwościach antybakteryjnych mogą być używane do czyszczenia i odświeżania powierzchni w domu. Można łączyć je z sodą oczyszczoną, kalcynowaną czy solą by tworzyć domowe preparaty o działaniu antybakteryjnym i pochłaniającym zapachy.
Pranie i odświeżanie tkanin - Olejki eteryczne mogą być dodawane do prania w celu nadania przyjemnego zapachu i odświeżenia ubrań. Mają również działanie antybakteryjne i pomagają utrzymać Twoją pralkę w czystości.
Pomoc w leczeniu - Niektóre olejki eteryczne mają właściwości lecznicze i mogą być stosowane do łagodzenia różnych dolegliwości, takich jak bóle mięśni czy problemy z oddychaniem (po konsultacji z lekarzem).
Odstraszanie owadów - Olejki eteryczne takie jak cytronellowy, z trawy cytrynowej czy lawendowy mogą być używane do odstraszania much, komarów i innych insektów. By odstraszyć mrówki użyj olejku cynamonowego.
W ogrodzie - Olejki eteryczne możesz stosować również w ogrodzie np. gdy mszyce atakują twoje sadzonki. Olejek cynamonowy odstraszy mrówki, które zagnieżdżają się w grządkach. Olejków eterycznych np. goździkowego możesz użyć, by pozbyć się zarazy albo insektów atakujących plony.
Ważne jest, aby zawsze zachować ostrożność przy stosowaniu olejków eterycznych i przestrzegać zaleceń dotyczących bezpieczeństwa podczas użycia. Należy także upewnić się, że dany olejek jest odpowiedni do danego zastosowania.
Ze wszystkich olejków eterycznych, które odstraszają komary najlepiej sprawdza się olejek palmarosa. Stosując olejek palmarosa jako dezodorant zauważymy, że wszystkie komary będą się od nas trzymać z daleka.
Inne olejki eterycznie które polecamy to olejek citronnellowy, olejek z trawy cytrynowej, olejek lawendowy, olejek geraniowy oraz cytrynowy.
Przy stosowaniu olejków eterycznych jako środków odstraszających komary, dobrze jest je wcześniej rozcieńczać w oleju bazowym (roślinnym), a następnie nakładać na odsłoniętą skórę. Można pokropić olejkiem ubranie, ale należy się upewnić, czy nie wywoła to odbarwień. Idąc do lasu zawsze możemy założyć takie ubrania, którym olejki eteryczne nie zaszkodzą.
Stosując olejki eteryczne w domu, można umieścić kilka kropli w dyfuzorze przeznaczonym do tego celu. Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta i upewnić się, że w pobliżu nie ma osób narażonych na ich działanie np. małych dzieci.
Olejek z drzewa herbacianego - naturalny sposób na walkę z pryszczami
Wiele osób boryka się z trądzikiem i różnymi wypryskami skórnymi. Często sięgamy wtedy po chemiczne preparaty, które owszem, mogą przynieść ulgę, ale równocześnie mogą wysuszać i podrażniać delikatną skórę. Na szczęście istnieje całkowicie naturalny sposób na walkę z pryszczami - olejek z drzewa herbacianego.
Olejek z drzewa herbacianego (tea tree oil) pozyskiwany jest z liści drzewa herbacianego, rosnącego naturalnie w Australii. Od wieków był on wykorzystywany w medycynie ludowej ze względu na swoje silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.
W walce z pryszczami olejek z drzewa herbacianego sprawdza się znakomicie.
Oczyszcza skórę - wykazuje działanie antyseptyczne, oczyszczając zanieczyszczoną trądzikiem skórę. Pomaga usuwać nadmiar sebum i zanieczyszczenia z porów.
Redukuje stany zapalne - dzięki właściwościom przeciwzapalnym olejek łagodzi zaczerwienienia i zmniejsza obrzęki związane z wypryskami.
Przyspiesza gojenie - wspomaga regenerację skóry i przyspiesza gojenie się istniejących wyprysków.
Zapobiega powstawaniu nowych - regulując pracę gruczołów łojowych, olejek zapobiega powstawaniu nowych zaskórników i krostowatych zmian.
Aby zastosować olejek z drzewa herbacianego na pryszcze, wystarczy nanieść niewielką ilość nierozcieńczonego olejku nanieść punktowo na oczyszczoną skórę. Można to powtarzać kilka razy dziennie aż do ustąpienia objawów. Warto pamiętać, że olejek ma działanie wysuszające, dlatego przy wrażliwej skórze może być wskazane rozcieńczenie go w innym, np. kokosowym oleju roślinnym.
Regularnie stosowany olejek z drzewa herbacianego to całkowicie naturalna, a jednocześnie niezwykle skuteczna metoda na walkę z trądzikiem i innymi problemami skórnymi.